روش نگه‌داری برنج

 نکات مهمی در روش نگه‌داری برنج وجود دارد که با رعایت آن می‌توان از آفت و خرابی برنج جلوگیری کرد. دانستن  اینکه روش نگه‌داری برنج چگونه است و چگونه می‌توان از ورودحشره یا شپشک برنج جلوگیری کرد، نکاتی است که در ادامه با آن اشاره می‌شود.

 + برای نگه‌داری برنج در حجم زیاد بهتر است، از کیسه‌های نخی استفاده کنیم. زیرا این کیسه‌ها برخلاف ظروف پلاستیکی، سبب می‌شوند که رطوبت برنج خارج شود و طول عمر آن افزایش یابد.  ولی برای  حجم کم برنج می‌توان از  ظروف شیشه‌ای مات، ظروف  پلاستیکی مرغوب یا  ظرف‌های فلزی  دو جداره در دار استفاده کرد. 

 + برنج را در محلی کاملا خشک و خنک، دور از نور خورشید نگهداری کنید. رطوبت و گرما باعث خرابی برنج می‌شوند.به طور کلی ظرف نگه‌داری برنج باید از عبور نور به داخل ممانعت کند و سد مناسبی در برابر رطوبت و جریان هوا به لابه لای دانه های برنج باشد

روش نگه‌داری برنج -جلوگیری از ورود حشره ـ جلوگیری از شپشک برنج

+  ظروف شیشه‌ای مات نسبت ظروف پلاستیکی برای نگهداری برنج مناسب تر هستند. زیرا در صورت نگهداری برنج در  ظروف پلاستیکی ممکن است طعم و بوی برنج تحت تاثیر پلاستیک تغییر کرده و برنج کیفیت خود را از دست بدهد ولی در ظروف شیشه‌ای طعم و عطر برنج تغییر نمی‌کند.

+  برای جلوگیری از ورود حشرات به کیسه برنج و خراب شدن آن ، می‌توانید چند حبه سیر  در کیسه برنج قرار دهید. اضافه کردن مقداری نمک و یا قرار دادن مقداری چوب زردچوبه یک گزینه دیگر برای جلوگیری از ورود حشرات است. البته این را در نظر داشته باشید که استفاده از  نمک باعث خرد و شکسته شدن دانه های برنج می‌شود

+  سعی کنید برنج را در هر ظرفی که می‌ریزید، در ظرف را حتما بسته نگه دارید. باز بودن در ظرف به مرور زمان باعث می‌شود که عطر و بوی برنج از بین برود. همچنین باز بودن مداوم در ظرف و یا کیسه برنج، باعث می‌شود دانه های برنج هوا کشیده و زودتر خراب شوند.

+  اگر چندین گونی برنج دارید، حتما گونی‌ها را با فاصله از یکدیگر بگذارید تا هوا به خوبی جریان داشته باشد. همچنین بهتر است گونی‌ها با دیوار نیز فاصله داشته باشند تا گردش هوا به خوبی انجام شود.

+ بهتر است گونی‌های برنج را در ارتفاعی  بالاتر از سطح زمین قرا ردهید. مثلا از یک سکو برای گذاشتن گونی‌های برنج  استفاده کنید.

 + برنج را در کیسه‌های حداکثر ۱۰ کیلویی نگهداری کنید تا نگهداری، زیر و رو کردن و جابه جایی آن‌ها آسانتر باشد. + سعی کنید ظروفی که برای  نگه‌داری برنج استفاده می‌کنید حتما خشک باشند. در غیراین صورت در مدت کوتاهی  سبب خراب شدن برنج می‌شوند.

حشره یا شپشک برنج چیست؟

حشره برنج که به آن شپشک یا جوجوی برنج هم می‌گویند. شپشک برنج آفت ریزی است که اندازه آنها  ۲ تا ۳ میلی متر و رنگ آن‌ها قهوه ای مایل به سرخ تا سیاه است. 

 

این شپشک‌ها به غلات و برنج حمله کرده و سوراخ‌های ریزی را در آنها به وجود می‌آورند. شپشک بالغ با سرعت از  جایی به جای دیگر پرواز می‌کند و حدود ۳۰ روز زنده می‌ماند. این حشره می تواند روزی ۴ تخم در مغز غلات می‌گذارد. 

این شپشک‌ها موجب ایجاد عفونت یا انتقال بیماری نمی‌شوند و نیش نمی‌زند. تخم این حشرات ممکن است در هر  یک از مراحل کاشت و برداشت برنج، روی گیاه برنج قرار گیرد.گرما و رطوبت دو عامل تاثیرگذار بر رشد سریع شپشک  برنج هستند.

جلوگیری از شپشک برنج

 + برنج را در جای مرطوب و در آشپزخانه و اتاق‌هایی که در آن درب حمام قرار دارند، نگذارید.

 + تعداد زیادی گونی برنج را روی هم نگذارید زیرا گرما موجب رشد حشرات می‌شود.

 + گونی های برنج را در معرض باد مستقیم کولر قرار ندهید زیرا باد موجب خورد شدن دانه های برنج هنگام پخت  می‌شود.

 + هنگام خرید برنج دقت کنید که برنج سالم باشد و شپشک نداشته باشد.

 + احتمال رشد حشرات در برنج های کهنه بیش از برنج تازه است بنابراین بهتر است برنج های تازه که برای آخرین سال  زراعی هستند را بخرید.

+  حشره برنج نسبت به بوی سیر حساس است. پس چند بوته سیر در لابه‌لای برنج قرار دهید.

+  برنج را به اندازه نیاز و در حجم کم خریداری کنید. زیرا شپشک برنج هنگامی به وجود می‌آید که از برنج معمولا تا  مدت‌ها استفاده نشود .

+  فلفل چیلی خشک شپشک را دفع می‌کند، می‌توانید چیلی را درون پارچه یا پوشش نازکی قرار داده و در ظرف برنج  بگذارید.

چگونه حشره یا شپشک برنج را از بین ببریم؟

+ برنج را در مکان خشک و خنک نگه داریم. زیرا شپشک برای رشد و تولیدمثل به مکان تاریک، گرم و مرطوب نیاز دارد.

+ برای از بین بردن حشره برنج می توانید درون ظرف برنج از همان ابتدا یک یا دو مورد از، میخک، چندحبه سیر، چوب  زرد چوبه، برگ درخت چریش، زنجبیل ،سنگ نمک، فلفل چیلی خشک، در ظرف برنج قرار دهید.

+ برنج شپشک زده را روی یک پارچه تمیز زیر نور آفتاب پهن کنید. شپشک دنبال جای تاریک و مرطوب است بنابراین آفتاب سبب دور شدن شپشک می‌شود.

+ شپشک روی گونی برنج تخم گذاری می کند بنابراین پس از نابودی حشرات دوباره برنج را در گونی قبلی نریزید  و  گونی برنج را عوض کنید.

قرص برنج یا  آلومینیوم فسفید که بسیار سمی و کشنده است و موجب از بین رفتن شپشک برنج می شود. اما نکته‌  مهم این است که در صورت استفاده غلط از قرص برنج ، این سم وارد برنج شده و می تواند سبب مسمویت یا حتی  مرگ افراد شود. بنابراین توصیه می‌شود به هیچ وجه از این ماده برای از بین بردن شپشک ها در خانه، استفاده نکنید.

            

             منابع:

                ۱-درکام                ۲-مشرق نیوز                ۳-نمناک

گـــالـــش و مجوز‌ها
logo-samandehi

گالش با اخذ مجوز‌های لازم برای فعالیت در حوزه کشاورزی، در تلاش است
تا بتواند با حمایت از کشاورزان، محصولی با کیفیت را به دست مشتری برساند. انواع برنج شمال مانند برنج طارم هاشمی و همچنین سبزی‌های خشک شده شمال شامل نعنا، اوجی، پونه و همچنین محصولات مرکبات باغات شمال شامل پرتقال و نارنگی از جمله محصولاتی هستند که شما می‌توانید توسط گالش آن‌ها را به طور مستقیم از کشاورز تهیه کنید.

گـــالـــش و کشاورزان

هدف اصلی استارت‌آپ گالش حمایت از کشاورز‌ها هستش. گالش معتقد هست اگر بتونه محصول کشاورز‌ها رو بدون واسطه و با قیمت مناسب بدست مشتری برسونه، می‌تونه از اون‌ها انتظار داشته باشه محصولی با کیفیت‌تر کشت کنند، کمتر آب مصرف کنند و کود‌های شیمیایی رو هم از چرخه کشت محصول‌ها حذف کنند و در نتیجه گامی در جهت بهبود وضعیت اقلیمی کشور برداره.
درحال حاضر گالش دو محصول برنج طارم هاشمی (بهترین نوع برنج شمال) و سبزی خشک معطر شمال را عرضه میکنه.
اگر خواستید بیشتر با پروژه گالش و داستان کشاورز‌هایی که ازشون خرید می‌کنید آشنا شید، به صفحه حمایت از کشاورز سری بزنید 🙂

گـــالـــش در اینستاگرام