نحوه پخت انواع برنج ایرانی

۱- برنج را حداقل دو بار شسته، نمک به میزان کافی به آن اضافه کرده و به مدت یک ساعت آن را در آب ولرم خیس دهید. در صورتیکه برنج کهنه نیست و تازه برداشت شده باشد یک ربع خیس دادن برنج کافی می‌باشد.

۲- یک ظرف آب را بر روی اجاق گذاشته و بگذارید جوش بیاید. مقدار آب به اندازه‌ای باشد که وقتی برنج را در آن ریختید، تقریبن دو برابر سطح برنج باشد.

۳- بعد از به جوش آمدن آب، برنج را به آن  اضافه کنید. دقت کنید آبی را که برنج در آن خیس خورده بود خالی کنید و فقط برنج را در آب جوش بریزید. حرارت برنج در حال جوشیدن نباید کم باشد و شعله گاز باید متوسط رو به زیاد باشد.

۴- وقتی برنج به جوش آمد، چند باری با فاصله و با دقت برنج را بهم بزنید تا دانه‌ها از هم باز شود. البته دقت کنید که برنج خرد نشود.

۵- زمانی برنج برای آبکش مناسب است که دانه های آن کمی نرم ولی مغز آن سفت باشد.(کمی بیشتر از پنج دقیقه زمان نیاز دارد. دقت کنید برنج تازه کمتر از پنج دقیقه نرم می‌شود) برنج را آبکش کنید و روی آن آب سرد بریزد.

۶- برنج آبکشی را در قابلمه بریزید( درصورت تمایل ته قابلمه کمی آب روغن و زرد چوبه بریزید) و در قابلمه را با دمکش(دمکنی) بپوشانید و بگذارید برنج با حرارت کم دم بکشد. اگر دانه‌های برنج کمی سفت است می‌توانید مقداری آب و روغن به آن اضافه کنید.

۷- بعد از ۴۵ دقیقه برنج آماده مصرف است.

۱- برنج را حداقل دو بار بشویید. به ازای هر پیمانه برنج، دو پیمانه آب به آن اضافه کنید.

۲- نمک به میزان کافی و روغن در صورت تمایل به آن اضافه کنید.

۳- قابلمه را بر روی اجاق گذاشته. شعله گاز روی حالت متوسط باشد. ده تا پانزده دقیقه صبر کنید تا آب برنج ته بکشد و به حالت نیمه پخته در بیاید.

۴- با دم‌کنی مناسب در قابلمه را ببندید. و بگذارید با حرارت کم برنج دم بکشد.

۵- بعد از ۴۵ از دقیقه برنج آماده مصرف است.

یک وعده خوشمزه با برنج گالش
گـــالـــش و مجوز‌ها
logo-samandehi
گـــالـــش و کشاورزان

هدف اصلی استارت‌آپ گالش حمایت از کشاورز‌ها هستش. گالش معتقد هست اگر بتونه محصول کشاورز‌ها رو بدون واسطه و با قیمت مناسب بدست مشتری برسونه، می‌تونه از اون‌ها انتظار داشته باشه محصولی با کیفیت‌تر کشت کنند، کمتر آب مصرف کنند و کود‌های شیمیایی رو هم از چرخه کشت محصول‌ها حذف کنند.
اگر خواستید بیشتر با پروژه گالش و داستان کشاورز‌هایی که ازشون خرید می‌کنید آشنا شید، به صفحه حمایت از کشاورز سری بزنید 🙂

گـــالـــش در اینستاگرام