آشنایی با انواع برنج ایرانی | برنج ایرانی به چند دسته تقسیم می‌شود؟

برنج ایرانی یکی از باکیفیت‌ترین انواع برنج در سراسر دنیا محسوب می‌شود. این نوع برنج تنوع و ویژگی‌های مختلفی دارد و همین موضوع دلیل تفاوت قیمت انواع آن از یکدیگر می‌شود. شاید برای افراد که آشنایی کمی با انواع برنج ایرانی دارند، شناخت گونه‌های مختلف برنج ایرانی و تشخیص آن‌‌ها از یکدیگر کمی دشوار باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد بررسی روش‌های شناخت انواع برنج ایرانی و ویژگی‌های مختلف آن‌ را داریم. در ادامه با وبلاگ گالش همراه باشید.

معرفی انواع برنج ایرانی | برنج‌‌های ایرانی به چند دسته تقسیم‌ می‌شوند؟

برنج‌های ایرانی انواع مختلف دارند و هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. در چندسال اخیر، بسیاری از کشاورزان با ترکیب انواع برنج‌‌های ایرانی، انواع جدیدتری از برنج‌‌های ایرانی را به بازار عرضه کرده‌اند. به همین دلیل تنوع وسیعی از برنج‌‌های ایرانی را در بازار شاهد هستیم. با اینکه برنج‌‌های ایرانی بسیار متنوع هستند، اما برخی از انواع این محصولات، با ارائه کیفیت فوق العاده، شهرت و محبوبیت بیشتری را نسبت به سایر انواع برنج کسب کرده‌اند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم ضمن معرفی محبوب ترین برنج‌‌های ایرانی، خواص و ویژگی‌‌های هر کدام را نیز به صورت خلاصه بیان کنیم.

1. برنج طارم

برنج طارم برای اولین بار در منطقه طارم استان زنجان کشت شد و به همین دلیل به برنج طارم مشهور شد. خانواده برنج طارم، بخش عمده برنج‌‌های ایرانی را شامل‌ می‌شوند. برنج طارم در طی اصلاح نژاد، به طیف وسیعی از برنج‌‌های خانواده طارم تبدیل شده است و امروزه برنج طارم خالص در بازار وجود ندارد. بلکه انواع مختلف برنج‌‌های طارم در بازار موجود است که از مشهورترین آن‌‌ها می‌توان به برنج طارم هاشمی، طارم بینام، طارم علی کاظمی، طارم امراللهی، برنج طارم رشتی، برنج طارم امیری، برنج طارم دیلمانی و … اشاره کرد. برنج طارم، برنجی با ظاهر کشیده است. رنگ دانه‌‌های برنج طارم، کمی مایل به کرم است. برنج طارم یکی از برنج‌‌های خوش پخت است و بعد از پخت قد‌ می‌کشد.

2. برنج طارم هاشمی

برنج طارم هاشمی را‌ می‌توان از باکیفیت ترین برنج‌‌های ایرانی به شمار آورد. این برنج، ترکیب دو نوع برنج طارم و هاشمی است؛ به همین دلیل، مشخصات ظاهری، عطر و طعم برنج طارم و هاشمی را به صورت یکجا دارد. توجه داشته باشید که برنج طارم هاشمی یک نوع برنج مستقل نیست، بلکه یکی از انواع برنج طارم است که از ترکیب با برنج هاشمی به‌دست آمده است.

برنج طارم هاشمی برای اولین بار در استان‌ گیلان کشت شد. نام برنج هاشمی از شخصی به نام «یوسف هاشمی» گرفته شده است که برای اولین بار این نوع برنج را در ایران کاشت. شکل دانه‌‌های برنج هاشمی به صورت کشیده است و قطر بیشتری نسبت به سایر انواع برنج دارد و به عبارتی، دانه‌‌های چاق تری دارد.

برنج طارم هاشمی را‌ می‌توان خوش پخت‌ترین برنج ایرانی به شمار آورد و به همین سبب نیز امروزه جایگاه بسیار خوبی را در سفره ایرانی پیدا کرده است. برنج طارم هاشمی همچنین به عنوان یکی از بهترین برنج‌‌های دانه بلند ایرانی شناخته‌ می‌شود و امروزه بیشترین میزان کشت را در میان برنج‌های خانواده طارم دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنج طارم هاشمی، حتما مقاله راهنمای خرید برنج طارم هاشمی از وبلاگ گالش را مطالعه کنید.

3. برنج صدری

برنج صدری نیز یکی دیگر از انواع برنج‌‌های ایرانی است که بیشتر در استان گیلان کشت‌ می‌شود. این نوع برنج نیز یکی از برنج‌‌های خوش پخت، خوش طعم و در عین حال محبوب است. برنج صدری دارای ظاهری باریک و کشیده‌ است و در حالت خام هم عطر بسیار خوبی دارد. 

در مقاله برنج صدری چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ از وبلاگ گالش، تمام ویژگی‌های برنج صدری را مورد بررسی قرار داده‌ایم که می‌توانید برای آشنایی بیشتر با برنج صدری، این مقاله را مطالعه کنید.

4. برنج فجر

برنج فجر یکی دیگر از انواع برنج‌‌های ایرانی مناطق شمالی است که در استان مازندران کشت‌ می‌شود. کشت این نوع برنج از سال 1377 آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. برنج فجر یکی از برنج‌‌های تولیدشده با اصلاح ژنتیکی است و توسط موسسه تحقیقات برنج ایران به عنوان یکی از انواع برنج تراریخته به کشاورزان ارائه شد.

برنج فجر همانند برنج طارم انواع مختلفی دارد. این برنج بر خلاف برنج طارم عطر و طعم کمتر و دانه‌هایی سوزنی شکل و مشابه با برنج خارجی دارد. اما برنج فجر نسبت به برنج طارم، بیشتر ری می‌کند. به دلیل همین ویژگی برنج فجر قیمت به صرفه از دیگر ویژگی برنج فجر است. شکل برنج فجر به صورت خنجری است و اندازه متوسطی دارد. عطر و طعم برنج فجر مانند برنج‌‌های محلی است. قیمت به صرفه از دیگر ویژگی‌‌های برنج فجر است.

اگر می خواهید اطلاعات کامل‌تری درباره برنج فجر بدست آورید، حتما مقاله برنج فجر چیست و چه خواصی دارد؟ از وبلاگ گالش را مطالعه کنید.

5. برنج ندا

برنج ندا یکی از برنج های تولید شده توسط کارشناسان حوزه برنج است که از ترکیب سه نوع برنج حاصل شده است. دکتر قربانعلی نعمت زاده این نوع برنج را اصلاح نژاد کرده است. نام برنج ندا برگرفته از حروف ابتدایی سه کلمه «نعمت زاده»، «دانشگاه» و «آمل» است که بیانگر نام تولیدکننده و محل تولید برنج است.

برنج ندا یکی از برنج‌های پرمحصول است و در مقایسه با سایر برنج‌های سنتی، میزان برداشتی این نوع برنج از هر هکتار شالیزار بیشتر است. برنج ندا یکی از برنج‌های ایرانی است و عطر و طعم قابل قبولی را ارائه می‌دهد. اما این برنج پرمحصول از نظر طعم و عطر در مقایسه با برنج طارم هاشمی، از طعم و عطر کمتری برخوردار است.

وبلاگ گالش مقاله جامعی درباره ویژگی‌ها و خواص برنج ندا منتشر کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنج ندا، حتما مقاله برنج ندا چیست و چه خواصی دارد؟ از وبلاگ گالش را مطالعه کنید.

6. برنج شیرودی

برنج شیرودی یکی دیگر از برنج های ایرانی است که در دسته برنج‌های پرمحصول قرار می‌گیرد. این نوع برنج یکی از برنج‌های اصلاح شده است که از ترکیب دو نوع برنج طارم هاشمی و برنج خزر تولید شده است. برنج شیرودی برای اولین بار در استان مازندران کشت شد و نام برنج شیرودی از نام شهید علی اکبر شیرودی که اهل منطقه تنکابن مازندران بود، گرفته شده است.

عطر و طعم برنج شیرودی در مقایسه با برنج های عطری مانند برنج طارم هاشمی کمتر است، اما میزان محصول برداشتی از هر هکتار شالیزار برنج شیرودی بیشتر از برنج طارم هاشمی است. به همین دلیل برنج شیرودی به عنوان یک برنج اقتصادی شناخته می شود که از قیمت مناسبی برخوردار است. برنج شیرودی برای اماکنی که قصد خرید حجم زیادی از یک برنج ایرانی خوشپخت و دارای طعم و عطر قابل قبول را دارند، بسیار مناسب است.

کدام یک از انواع برنج ایرانی بهتر است؟

اینکه کدام یک از برنج‌‌های ایرانی از سایر انواع بهتر است، تا حدودی به سلیقه مصرف‌کننده نیز بستگی دارد. برنج‌‌های ایرانی از نظر عطر، طعم، قیمت، پخت و … تنوع زیادی دارند و همین امر، هماهنگی این برنج‌ها با سلایق مختلف مصرف‌کنندگان را به دنبال داشته است. به همین سبب، اگر قصد خرید بهترین نوع برنج ایرانی را دارید، بهتر است با بررسی ویژگی‌‌های هر کدام از انواع برنج ایرانی، برنج متناسب با سلیقه خود را خریداری کنید.

بهترین انواع برنج ایرانی را از کجا می‌توان خرید؟

اگر گشتی در بازار برنج بزنید حتما با انواع برنج ایرانی و با اسم و رسم‌ها و برندهای متفاوتی روبرو خواهید شد. مخصوصا اگر با این برندها آشنا نباشید و به کیفیت محصولشان اطمینان نداشته باشید. گاهی همین مساله باعث می‌شود تا خریدار در حین خرید به دردسر بیافتد و تا ساعت‌ها سبد خریدش خالی بماند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. چرا که خرید برنج به تجربه و شناخت کافی نیاز دارد. یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید با خاطر جمع، برنج مصرفی را خریداری کنید، خرید و تست برنج است. به این صورت که ابتدا حجم کمی از برنج را به عنوان نمونه خریداری کنید و به طبخ و ارزیابی آن بپردازید. اگر برنج موردنظر از تست سربلند بیرون آمد، مقادیر بیشتری از آن برنج را بخرید.

 شما می‌توانید در صفحه محصولات گالش، بهترین انواع برنج ایرانی را که پس از کیفیت سنجی از مزرعه کشاورزان تهیه شده است، به همراه شناسنامه کامل محصول در حجم کم و به صورت بسته‌های تستی سفارش دهید. پس از اطمینان از کیفیت و پخت، محصول هر کشاورز را با قیمت مناسب و با خیال آسوده سفارش دهید. 

پست‌های اخیر: