انواع برنج هندی چیست؟ برنج ایرانی بخریم یا برنج هندی؟

برنج‌های خارجی امروزه در کنار برنج‌های ایرانی به بازار عرضه شده اند. انواع برنج هندی را می‌توان از محبوب ترین برنج‌های خارجی در بازار کشور ما به شمار آورد. این نوع برنج‌ها در کشور ما با نام برنج دانه بلند شناخته می‌شوند، اما واقعیت این است که برنج‌های هندی هم مانند برنج‌های ایرانی در انواع دانه بلند، عطری و … به بازار عرضه شده اند. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش قصد داریم به بررسی انواع برنج هندی بپردازیم و به این سوالات پاسخ دهیم که انواع برنج هندی چیست؟ قیمت برنج هندی چقدر است؟ برنج هندی بخریم یا برنج ایرانی؟ و… در ادامه با ما همراه باشید.

انواع برنج هندی چیست؟

برنج‌های هندی هم مثل برنج‌های ایرانی انواع مختلفی دارند. هر کدام از برنج‌های هندی دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. از میان برنج‌های هندی، دو نوع برنج باسماتی و برنج 1121 در بازار ایران از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

1. برنج هندی باسماتی (Basmati)

برنج باسماتی محبوب ترین نوع برنج هندی در بازار ایران است که طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. این نوع برنج در دسته برنج‌های دانه بلند دسته بندی می‌شود که در هنگام پخت به خوبی قد می‌کشد. نام برنج باسماتی به معنی برنج معطر است و این برنج از عطر و بوی خوبی نیز برخوردار است. البته لازم به ذکر است که عطر و طعم برنج باسماتی هرگز مانند برنج‌های ایرانی مانند برنج طارم هاشمی نیست. به طور کلی برنج هندی باسماتی نسبت به سایر انواع برنج هندی قیمت بیشتری دارد و کیفیت بهتری را نیز ارائه می‌دهد. برنج باسماتی به هر دو روش کته و آبکش پخته می‌شود.

2. برنج هندی 1121

برنج 1121 یکی دیگر از انواع محبوب برنج‌های هندی است. این نوع برنج با برنج باسماتی نیز ترکیب شده است و یکی دیگر از انواع محبوب برنج‌های دانه بلند هندی شناخته می‌شود. قیمت مناسب برنج 1121 نسبت به برنج باسماتی، یکی دیگر از عوامل محبوبیت این نوع برنج است. کیفیت پخت و عطر و طعم برنج هندی 1121 نیز قابل قبول است و می‌توان آن را به دو شیوه کته و آبکش پخت.

3. برنج هندی آمبرمهر (Ambermohar)

برنج آمبرمهر یکی از انواع  عطری برنج‌های هندی به شمار می‌رود. واژه آمبرمهر به معنی شکوفه انبه است که بیانگر عطر بسیار دلپذیر این نوع برنج است. تفاوت برنج هندی آمبرمهر با برنج باسماتی و 1121، میزان قد کشیدن آن است. زیرا دانه‌های این نوع برنج در زمان پخت خیلی قد نمی‌کشند. به طور کلی عطر و طعم بسیار خوب برنج آمبرمهر مورد توجه بسیاری از خریداران قرار گرفته است. برنج آمبرمهر خیلی در بازار ایران رایج نیست و طرفداران زیادی ندارد.

 4. برنج هندی موگرا (Mogra)

برنج موگرا نیز یکی از گونه‌های خاص برنج‌های هندی است که در دسته برنج‌های عطری طبقه بندی می‌شود. عطر برنج موگرا نسبت به سایر برنج‌های هندی فوق العاده است. دانه‌های برنج هندی موگرا در زمان پخت به خوبی قد می‌کشند و به همین دلیل مصرف کنندگان، این برنج را به عنوان یک برنج دانه بلند می‌شناسند.

5. برنج هندی جاسمین (Jasmin)

برنج جاسمین هم یکی از انواع خاص برنج‌های هندی به شمار می‌آید که خیلی در خارج از هند محبوب نیست. اما عطر و طعم خوب این نوع برنج سبب محبوب شدن آن در بین بسیاری از مصرف کنندگان برنج شده است. برنج هندی جاسمین بیشتر به دلیل ویژگی‌ها و خواصی که دارد استفاده می‌شود.

مقایسه قیمت برنج ایرانی و هندی

به طور کلی قیمت برنج ایرانی با توجه به کیفیت بسیار عالی این نوع برنج نسبت به برنج‌های هندی بالاتر است. انواع برنج هندی که در بازار ایران عرضه شده‌اند،‌ محصولاتی اقتصادی با قیمتی کمتر نسبت به برنج‌های ایرانی هستند. به طور کلی قیمت کمتر برنج هندی، این محصولات را به گزینه‌ای اقتصادی تبدیل کرده است.

برنج ایرانی بخریم یا برنج هندی؟

پاسخ این سوال بیشتر به ترجیحات شخصی شما بر می‌گردد. همه مصرف‌کنندگان برنج عقیده دارند که برنج ایرانی بهترین کیفیت را در بین برنج‌های سراسر دنیا دارد. اما همین کیفیت بالاتر سبب شده است تا قیمت برنج ایرانی نسبت به برنج‌های هندی بیشتر باشد و بسیاری از خریداران به دلیل قیمت به صرفه، برنج هندی را ترجیح دهند. به طور کلی باید گفت که اگر کیفیت و عطر و طعم عالی برنج برای شما اهمیت بیشتری دارد، خرید برنج ایرانی مانند برنج طارم هاشمی برای شما گزینه بهتری است.

پست‌های اخیر: