برنج ایرانی چه فرقی با برنج خارجی دارد؟

برنج ایرانی و برنج خارجی همواره در سفره ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده اند. آشپزان ایرانی امروزه از هر دو نوع برنج به طور گسترده استفاده می‌کنند. هنوز هم برخی از کاربران در هنگام خرید برنج، بر سر دو راهی خرید برنج ایرانی یا خرید برنج خارجی قرار می‌گیرند. زیرا هر کدام از برنج‌‌های ایرانی و خارجی، ویژگی‌‌های خاص خود را دارند که مصرف کنندگان را ترغیب به خرید آن‌ها می‌کند. اما تفاوت برنج ایرانی و خارجی برای برخی از افراد مشخص نیست.

برخی از سوالاتی که مصرف کنندگان در زمان خرید برنج ایرانی و خارجی می‌پرسند این است که تفاوت برنج خارجی با برنج ایرانی چیست؟ عطر و طعم برنج ایرانی بهتر است یا برنج خارجی؟ قیمت برنج ایرانی بالاتر است یا برنج خارجی؟ برنج ایرانی بخریم یا برنج خارجی؟ و … در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش، قصد داریم به بررسی و مقایسه برنج خارجی با برنج ایرانی بپردازیم و به سوالات مصرف کنندگان در این زمینه پاسخ دهیم.

تفاوت برنج ایرانی با خارجی چیست؟

برنج های خارجی انواع مختلفی دارند که امروزه به بازار عرضه شده اند. در مقاله «بهترین انواع برنج خارجی کدامند؟» به بررسی انواع برنج خارجی پرداخته‌ایم. تنوع برنج های خارجی سبب شده است تا خریداران در زمان خرید با این سوال مواجه شوند که برنج ایرانی چه فرقی با برنج خارجی دارد؟ از جنبه‌‌های مختلفی می‌توان به مقایسه برنج خارجی با برنج ایرانی پرداخت. از نظر عطر و بو، طعم، کیفیت و روش پخت، قیمت و … در ادامه به بررسی و مقایسه برنج ایرانی با برنج خارجی ازجنبه‌‌های مختلف می‌پردازیم.

مقایسه برنج ایرانی با خارجی از نظر عطر و بو

از نظر عطر و بو، برنج‌‌های خارجی معمولا عطر و بوی کمتری نسبت به برنج‌‌های ایرانی دارند. به همین دلیل یکی از راه‌‌های شناسایی برنج خارجی از برنج ایرانی، توجه به عطر و بوی برنج حتی پیش از پخت برنج است. برنج‌‌های ایرانی حتی در حالت خام هم عطر بیشتری نسبت به برنج‌‌های خارجی دارند.

یکی از مشکلات کاربران در این زمینه، شناسایی برنج خارجی از برنج‌‌های ایرانی پرمحصول است. برنج‌‌های پرمحصول ایرانی مانند برنج فجر، به دلیل اصلاح نژاد عطر و بوی کمتری نسبت به برنج‌‌های خارجی دارند. همین امر سبب شده است تا برخی از کاربران، در شناسایی برنج خارجی از برنج ایرانی پرمحصول دچار اشتباه شوند. البته این تصور به طور کامل درست نیست؛ بلکه باید گفت که حتی برنج‌‌های پرمحصول ایرانی که عطر و بوی کمتری نسبت به برنج‌‌های عطری ایرانی دارند، باز هم نسبت به برنج‌‌های خارجی از عطر بهتر و بیشتری برخوردار هستند.

مقایسه برنج خارجی با برنج ایرانی از نظر قدکشیدن

برخی از برنج‌‌های خارجی، نسبت به انواع خاصی از برنج‌‌های ایرانی بیشتر قد می‌کشند. در حقیقت، قد کشیدن را می‌توان مهم ترین مزیت برخی از برنج‌‌های خارجی، به ویژه برنج‌‌های هندی به شمار آورد.

اما برخی از برنج‌‌های ایرانی مانند برنج طارم هاشمی نیز در هنگام پخت به خوبی قد می‌کشند و ری می‌کنند.

فرق برنج‌های ایرانی و برنج‌های خارجی از نظر طعم

از نظر بخش عمده مصرف کنندگان، طعم برنج خارجی قابل مقایسه با برنج ایرانی نیست و برنج ایرانی، عطر و طعم فوق العاده بهتری نسبت به برنج خارجی دارد. برنج‌‌های خارجی هم از طعم مناسب و قابل قبولی برخوردار هستند اما به هیچ وجه نمی توانند جای برنج خوش طعم ایرانی را بگیرند.

مقایسه قیمت برنج‌های ایرانی و خارجی

با توجه به اینکه عطر و طعم برنج‌‌های ایرانی بسیار بهتر از برنج‌‌های خارجی است، طبیعی است که قیمت برنج ایرانی از برنج خارجی بهتر باشد. برای افرادی که قصد خرید حجم زیادی از برنج خوش طعم ایرانی را دارند،‌ می‌توانند برای داشتن خریدی به صرفه، اقدام به خرید برنج ایرانی پر محصول مانند برنج فجر کنند. اما برنج‌‌های خارجی هم به عنوان گزینه ای اقتصادی در دسترس خریداران هستند.

برنج ایرانی بخریم یا برنج خارجی؟

پاسخ این سوال به ترجیحات شما بستگی دارد. اگر به دنبال خرید برنجی با عطر و طعم عالی هستید و هزینه برای شما اهمیت اهمیت کمتری دارد، بهتر است خرید برنج ایرانی را مدنظر قرار دهید. برنج‌‌های ایرانی مانند برنج طارم هاشمی، طعمی فوق العاده و استثنایی را به شما ارائه می‌دهند. به عنوان گزینه ای اقتصادی تر برای برنج ایرانی، می‌توانید برنج‌‌های پرمحصول را انتخاب کنید که گزینه هایی اقتصادی تر هستند. اما اگر قیمت مسئله اصلی شماست، خرید برنج خارجی می‌تواند نیاز شما را برطرف سازد.

پست‌های اخیر: