برنج تایلندی چیست و چه انواعی دارد؟

برنج تایلندی به دلیل تولید در کشور تایلند، به این نام مشهور است. کشور تایلند پس از هند بیشترین حجم صادرات را در زمینه برنج دارد که این سهم ۲۱ درصد است. شالیزارهای برنج در تایلند بسیار وسیع هستند و  بیشتر برنجی که در تایلند کشت می‌شود، بصورت دیمی و متناسب با آب و هوای این کشور است. ایران در مقایسه با دیگر کشورها، حجم زیادی از واردات برنج را از کشور تایلند را انجام می‌دهد. برنج‌های تایلندی، در گذشته محبوبیت بسیار زیادی در بازار ایران داشتند، اما پس از مدتی به تدریج از محبوبیت آن‌ها کاسته شد. اگرچه به دلیل تغییرات قیمت برنج، ممکن است دوباره به عنوان گزینه‌هایی اقتصادی به بازار عرضه شوند. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش قصد داریم بررسی کنیم برنج تایلندی چیست و چه انواعی دارد.

انواع برنج تایلندی

در ادامه بررسی می‌کنیم که انواع برنج تایلندی چیست و هر کدام چه ویژگی‌هایی دارد.

برنج تایلندی هومالی (Thai Hom Mali rice)

یکی از انواع برنج تایلندی، برنج هومالی است که خریداران آن را با نام برنج یاس یا جاسمین هم می‌شناسند. کیفیت برنج هومالی در مقایسه با انواع دیگر برنج تایلندی بالاتر است و از ظاهر، طعم و عطر، کیفیت بهتری دارد. این نوع برنج از بهترین و مهمترین برنج‌های عطری در کشور تایلند به شمار می‌رود. عمده واردات برنج تایلندی به کشور از این نوع برنج است.

برنج تایلندی معطر (Fragrant rice)

از ویژگی‌های برنج تایلندی معطر می‌توان به کیفیت بالای آن، عطر طبیعی و لطافت آن اشاره نمود. این نوع برنج شهرت بالایی در میان کشاورزان، بازرگانان و مصرف کنندگان برنج در کشورها به دست آورده است و محبوبیت بالایی دارد.

برنج تایلندی چسبناک (Glutinous rice)

برنج چسبناک تایلندی همانند دیگر برنج‌ها در دسته غذاهای مستقل و وعده‌های اصلی غذایی قرار می‌گیرد، اما برخی از افراد آن را به عنوان یک دسر می‌شناسند و حتی در منوی رستوران نیز با همین عنوان ثبت می‌کنند. در مناطق شمالی و شمال شرقی کشور تایلند، این برنج به عنوان غذای مستقل مصرف می‌شود.

برنج تایلندی سفید (White rice)

نوع دیگر از برنج‌های تایلندی، برنج تایلندی سفید است که در مقایسه با انواع دیگر قیمت پایین تری دارد. صادرات این برنج به کشور‌های مختلفی انجام می‌گیرد و شهرت بالایی در بازار جهانی کسب کرده است. 55 الی 60 درصد از معاملات جهانی برنج به این برنج تعلق دارد.

برنج تایلندی نیم جوش (Parboiled rice)

برنج تایلندی نیم جوش هم یکی از برنج‌های مشهور تایلندی است و 14 الی 18 درصد از صادرات برنج تایلندی به بازار جهانی برنج را شامل می‌شود. صادرات این نوع برنج بیشتر به آفریقا و خاورمیانه انجام می‌گیرد. ارزش غذایی برنج نیم جوش در مقایسه با انواع دیگر برنج بسیار بیشتر است و همین مسئله صادرات زیاد آن را سبب می‌شود.

آیا برنج تایلندی از انواع برنج تراریخته است؟

اگرچه تایلند از اصلی ترین صادرکنندگان برنج در دنیا به شمار می‌رود و صنایع بیوتکنولوژی نیز در این کشور پیشرفت بسیاری داشته، اما با این حال هیچ یک از تولیدات کشاورزی این کشور به عنوان محصولات تراریخته تایید نمی شود. ارزش غذایی در برنج‌های تایلندی چندان بالا نیست، اما از نظر بهداشتی تاییدیه‌های لازم را دریافت کرده‌اند. معمولا پوسته و سفیدی دانه برنج‌های تایلندی به کلی از روی آن جدا می‌شود و همین مسئله دلیلی است تا این نوع برنج‌ها از ویتامین‌ها و مواد مغذی چندانی برخوردار نباشند.

جمع بندی

قیمت برنج ایرانی در مقایسه با برنج‌های تایلندی، هندی و پاکستانی بالاتر است و همین مسئله دلیل اصلی تمایل مردم به خرید برنج‌های خارجی به شمار می‌رود. قیمت پایین برنج‌های خارجی سبب می‌شود تا مردم به خرید آن‌ها بپردازند، در حالی که معمولا سلامت برنج‌های خارجی کمتر از برنج‌های ایرانی است. به همین دلیل توصیه می‌شود در صورت امکان، اقدام به خرید برنج ایرانی نمایید و در غیر این صورت، برنج خارجی را از مراکز معتبر خریداری کنید.

پست‌های اخیر: