برنج شیرودی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از ارقام پرمحصول برنج‌های ایرانی، برنج شیرودی است. برنج شیرودی در دسته برنج‌های اصلاح شده قرار می‌گیرد که با تحقیقات کارشناسان عرصه برنج و کشاورزی، از نظر ژنتیکی اصلاح شده است. به همین دلیل است که متوسط حجم برنج شیرودی برداشتی از هر هکتار شالیزار، نسبت به برنج‌های اصلاح نشده بیشتر است. به همین دلیل برنج شیرودی در کنار عطر و طعم مطلوب، از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که برنج شیرودی چیست و چه ویژگی‌ها و خواصی دارد؟

برنج شیرودی چیست؟

برنج شیرودی یکی از ارقام تراریخته (اصلاح‌شده) است که از ترکیب دو نوع برنج طارم هاشمی و خزر بدست آمده است. این نوع برنج معمولا در استان‌های شمالی و به ویژه شهر‌های استان مازندران مانند آمل، تنکابن، چالوس، بهشهر، نکا و … کشت می‌شود.

دانه‌های برنج شیرودی شکل بلند و قدکشیده دارند و رنگ آن‌ها عمدتا سفید کدر است. دانه‌های برنج شیرودی خام، حدود 7 میلی متر طول دارند که پس از پخت به حدود 13 میلی متر می‌رسد. این برنج در زمان پخت به خوبی ری می‌کند و قد می‌کشد.

برنج شیرودی در سال 1383 معرفی شد و با توجه به کشت این محصول در منطقه تنکابن، بر اساس نام یکی از شهدای این منطقه در 8 سال دفاع مقدس یعنی “شهید علی اکبر شیرودی” با نام برنج شیرودی عرضه شد.

خواص و ویژگی‌های برنج شیرودی چیست؟

با توجه به اینکه برنج شیرودی از ترکیب دو نوع برنج طارم هاشمی و خزر بدست آمده است، قابل پیش بینی است که دارای ویژگی‌های این دو نوع برنج باشد.

برای مثال، ویژگی پرمحصول بودن برنج شیرودی در حقیقت از ویژگی‌های برنج خزر است. همچنین عطر و طعم مطلوب برنج شیرودی، از ویژگی‌های برنج طارم هاشمی است.

مهم ترین ویژگی برنج شیرودی مانند همه برنج‌های پرمحصول، قیمت مناسب آن است.  البته در نظر داشته باشید که مناسب بودن قیمت به معنای کیفیت پایین برنج نیست. بلکه دلیل پایین تر بودن برنج شیرودی نسبت به برنج‌های باکیفیت تر مانند برنج طارم هاشمی، کمتر بودن عطر و کیفیت و طعم متوسط ‌آن است. هر چند که همه برنج‌های ایرانی (حتی ارقام پرمحصول و اقتصادی) کیفیت بهتری نسبت به برنج‌های خارجی دارند. به همین دلیل همه افرادی که قصد خرید برنج ایرانی خوش طعم و خوش عطر با قیمت مناسب را دارند، می‌توانند برنج شیرودی را به عنوان یکی از گزینه‌های مهم مدنظر قرار دهند.

روش پخت برنج شیرودی

همانطور که می‌دانید، برنج‌های ایرانی را می‌توان به دو روش مشهور کته و آبکش پخت. برنج شیرودی نیز به عنوان یکی از برنج‌های محبوب ایرانی، به هر دو روش کته و آبکش پخته می‌شود.

برای پخت برنج شیرودی به روش آبکش، برنج را حدود 1 تا 2 ساعت در آب ولرم قرار دهید و مقداری نمک به آن اضافه کنید. پس از این مدت آب را در قابلمه مناسب به حالت جوش درآورید و برنج خیس خورده را به آن اضافه کنید. پس از آن که برنج به حالت نیم پز رسید، آن را درون آبکش بریزید و یک لیوان آب سرد به آن اضافه کنید. صبر کنید تا آب برنج به طور کامل تبخیر شود. در مرحله آخر آن را درون قابلمه بریزید و به مدت 30 دقیقه آن را روی شعله ملایم قرار دهید. پس از 30 دقیقه برنج شیرودی آبکش شما حاضر می‌شود.

برای پخت برنج شیرودی به روش کته، مانند روش آبکش برنج را حدود 1 تا 2 ساعت در آب ولرم قرار دهید و کمی نمک درون آن بریزید. سپس به ازای هر پیمانه برنج، 1 پیمانه آب اضافه کنید. اگر برنج شما کهنه است، 1.5 پیمانه آب به ازای هر پیمانه برنج استفاده کنید. سپس روغن را به برنج اضافه کرده و حرارت را زیاد کنید تا آب برنج به طور کامل تبخیر شود. در مرحله بعد شعله گاز را کم کنید تا برنج به طور ملایم دم بکشد. اگربرنج شما ته دیگ ندارد، 30 دقیقه دم کشیدن کافی است. اما برنج دارای ته دیگ باید حدودا 40 دقیقه دم بکشد تا حاضر شود.

خرید برنج شیرودی

قیمت برنج ایرانی به طور معمول نسبت به برنج های خارجی بالاست، اما برنج شیرودی یکی از انواع برنج های ایرانی است که کیفیت مطلوب را در کنار قیمت مقرون به صرفه ارائه می دهد.

خرید برنج شیرودی به همه افرادی که قصد خرید برنج ایرانی باکیفیت و خوش طعم با هزینه مناسب را دارند، توصیه می‌شود. همچنین با توجه به قیمت مناسب این برنج، می‌توان آن را یکی از بهترین برنج‌ها جهت پخت در رستوران ها، هتل‌ها و … به شمار آورد.

فروشگاه گالش برنج شیرودی را با بهترین قیمت و تضمین کیفیت در اختیار شما قرار می‌دهد. با خرید برنج شیرودی از گالش، علاوه بر خرید مستقیم و بدون واسطه از کشاورزان و حمایت از این قشر زحمتکش، محصولی باکیفیت با عطر و طعم استثنایی را برای سفره‌های خود به ارمغان خواهید آورد.

 

پست‌های اخیر: