برنج عنبربو چیست و چه خواصی دارد؟

در گذشته تنها استان های شمالی کشور به کشت برنج می پرداختند، اما با گذشت زمان استان های دیگر (مانند استان های جنوبی و غربی) نیز کشت برنج را در سطح گسترده آغاز نمودند. امروزه در استان های خوزستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و… کشت برنج هایی مانند عنبربو صورت می گیرد. مردم جنوب کشور، این برنج را به دلیل بوش خوبی که دارد با نام عنبربو می شناسند. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش قصد داریم بررسی کنیم که برنج عنبربو چیست و چه خواصی دارد؟

معرفی برنج عنبربو

تقریبا یک دهه است که برنج عنبربو در استان خوزستان کشت می شود. با شنیدن نام برنج عنبربو اولین چیزی که به ذهن شما می رسد، عطر و رایحه خوب آن خواهد بود. این نوع برنج در میان برنج های دانه بلند دسته بندی نمی شود و پس از پخت خیلی قد نمی کشد؛ بلکه محبوبیت این برنج به دلیل عطر و طعم آن در جنوب کشور بسیار بالاست. طعم بی نظیر برنج عنبربو از ویژگی های اصلی این برنج به شمار می رود و می توان گفت تفاوت بسیاری با طعم دیگر برنج ها دارد. از دیگر ویژگی های برنج عنبربو می توان به سبک بودن آن و اذیت نشدن معده اشاره کرد. پخت این برنج به دو روش کته و آبکش انجام می شود و شما طبق سلیقه و علاقه خود می توانید آن را بصورت کته یا آبکش تهیه کنید

علت نامگذاری برنج عنبربو چیست؟

همانطور که اشاره شد، نام برنج عنبربو به بوی خوب آن مربوط می شود. در جنوب کشور یک نوع ماهی به اسم عنبر وجود دارد که ماده ای خوش بو و معطر به رنگ خاکستری در شکم خود برخوردار است. دلیل اصلی نامگذاری این برنج به برنج عنبربو بوی خوش آن است. در لغت نامه نیز عنبر به معنی ماده خوشبو ثبت شده است.

ویژگی های ظاهری برنج عنبربو

برنج عنبربو در میان برنج های عطری قرار می گیرد و از ویژگی های ظاهری آن می توان به گرد، توپر و کوتاه بودن دانه های آن اشاره نمود. برنج عنبربو بصورت نیم دانه و تمام دانه در بازار موجود است. طبع این برنج گرم بوده و جهت پخت روشی متفاوت با پخت دیگر برنج ها را باید در پیش بگیرید. برنج عنبربو از نظر ظاهری گزینه مناسبی برای استفاده در مراسم رسمی به شمار نمی رود و توصیه می کنیم برای مجالس رسمی، از برنج های دانه بلند مانند برنج طارم هاشمی استفاده کنید.

انواع برنج عنبربو

برنج عنبربو دارای انواع مختلفی است که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

برنج عنبر بو امامی

یکی از انواع برنج عنبربو برنج امامی است که کشت این برنج فقط در شهر شوشتر استان خوزستان انجام می شود.

برنج عنبر بو سیروان

نوع دیگر از برنج عنبربو که به معرفی آن می پردازیم، برنج سیروان است. این برنج میان مردم طرفداران بسیاری دارد و کشت آن در شهرستان سیروان انجام می گیرد و به همین دلیل با نام سیروان شناخته می شود. کیفیت پخت این برنج بسیار مطلوب است.

برنج عنبر بو گلالک

برنج گلالک از دیگر انواع برنج عنبربو است که به صورت تمام دانه عرضه می شود. این نوع برنج عنبربو نیز در جنوب کشور از محبوبیت زیادی برخوردار است.

قیمت برنج عنبربو

اگرچه قیمت برنج ایرانی نسبت به برنج های خارجی بالاتر است، اما برنج عنبربو به عنوان جایگزینی سالم برای برنج های خارجی، با قیمت مناسب تری عرضه می شود. قیمت پایین برنج عنبربو سبب می شود که بسیاری از مردم جهت مصرف شخصی به سراغ این برنج بروند. زیرا خرید برنج های شمال جهت مصرف روزانه هزینه های بالایی را به دنبال خواهد داشت.

پست‌های اخیر: