برنج ندا چیست و چه خواصی دارد؟

برنج ندا یکی از برنج‌های ایرانی به شمار می‌آید که با تلاش محققان حوزه برنج در شمال کشور معرفی شد. برنج ندا نیز همانند سایر برنج‌هایی که در روند تحقیقاتی به دست آمده‌اند، در دسته برنج‌های پرمحصول طبقه بندی می‌شود. به طور کلی هدف از ایجاد برنج‌هایی مانند برنج ندا، دستیابی به محصولی بوده است که بتوان در زمینی به ابعاد کوچک، بیشترین مقدار محصول را برداشت کرد. برنج ندا از نظر قیمت در دسته برنج‌های اقتصادی و مقرون به صرفه قرار می‌گیرد و از نظر پخت و عطر و طعم، کیفیت قابل قبولی را ارائه می‌دهد. بسیاری از مصرف کنندگان به دنبال پاسخ این سوال هستند که برنج ندا چیست و چه خواصی دارد؟ در ادامه با وبلاگ گالش همراه باشید تا شما را با برنج ندا و ویژگی‌های آن آشنا کنیم.

برنج ندا چیست؟

بسیاری از مصرف کنندگان تصور می‌کنند که نام برنج ندا برگرفته از یک نام دخترانه است؛ در حالی که چنین نیست. بلکه کلمه ندا مخفف سه نام “نعمت زاده”، “دانشگاه” و “آمل” است. همانطور که اشاره شد برنج ندا یکی از انواع برنج‌های اصلاح شده به شمار می‌آید که توسط محققان حوزه برنج و با اصلاح نژاد برنج‌های دیگر به دست آمده است. برنج ندا در سال ۱۳۷۶ توسط دکتر قربانعلی نعمت زاده معرفی شد و به همین دلیل با نام برنج ندا به بازار عرضه شد. این نوع برنج حاصل ترکیب سه نوع برنج حسن سرایی، سنگی طارم و آمل 3 است.

برنج‌های سنتی و محلی از نظر میزان محصول برداشتی در هر هکتار،  عملکرد خیلی خوبی ندارند و نهایتا در هر هکتار ۳ تن از این محصولات را می‌توان برداشت کرد. به همین دلیل است که محققان حوزه برنج همواره در تلاشند تا میزان محصول برداشتی از هر هکتار شالیزار را افزایش دهند. برنج ندا این مزیت را برای کشاورزان ایجاد کرده است و امکان برداشت برنج ندا تا حدود ۸ تن از هر هکتار وجود دارد.

در فرایند اصلاح نژاد، برخی از ویژگی‌ها مانند عطر، طعم و میزان قد دانه‌های برنج تحت تاثیر قرار می‌گیرد و به همین دلیل، برنج پرمحصول مانند برنج ندا در مقایسه با سایر برنج‌های ایرانی مانند برنج طارم هاشمی و برنج صدری، عطر و بوی کمتری دارد. اما توجه داشته باشید که عطر و طعم برنج ندا، در مقایسه با بسیاری از برنج‌های خارجی همچنان بالاتر است.

ویژگی‌ها و خواص برنج ایرانی ندا

به طور کلی برنج ندا شباهت زیادی به برنج طارم محلی دارد. طول دانه‌های برنج ندا در حالت خام حدود 7 میلی متر است و پس از پخت به بیش از 10 میلی متر می‌رسد. رنگ دانه‌های برنج ندا سفید شیشه‌ای و شفاف است. برنج ندا پس از پخت، نسبت به سایر برنج‌های پرمحصول، مدت بیشتری نرم باقی می‌ماند.

شکل دانه‌های برنج ندا، باریک، بلند و به طور کلی، ساختاری قلمی و شمشیری شکل است. به همین دلیل برنج ندا با نام برنج شمشیری نیز شناخته می‌شود. برنج ندا در مقایسه با برنج‌های فجر و شیرودی، دیررس‌تر است و به همین دلیل بسیاری از کشاورزان به تدریج آن را با برنج‌های پرمحصول زودرس تر جایگزین کرده‌اند. قیمت کم برنج ندا نسبت به عطر و طعم قابل قبول آن، خرید آن را برای مکان‌هایی که نیاز به حجم زیادی از یک برنج ایرانی خوش پخت دارند، به گزینه ای مناسب و مقرون به صرفه تبدیل کرده است.

برنج ندا از نظر میزان ری کردن و قد کشیدن، نسبت به سایر برنج‌های پرمحصول مانند فجر و شیرودی بهتر به نظر می‌رسد و به خوبی قد می‌کشد. برنج ندا عطر و بوی کمتری نسبت به برنج طارم هاشمی و صدری دارد، اما برای مصارف اقتصادی عطر برنج ندا قابل قبول است. به همین سبب برنج ندا در دسته برنج‌های عطری قرار نمی‌گیرد.

نکات مهم در نگهداری برنج ندا

اما شاید بپرسید که نکات مهم در نگهداری برنج ندا چیست؟ برنج ندا نیز همانند سایر برنج‌های ایرانی نیازمند مراقبت است تا از مشکلاتی مانند حشره برنج در امان باشد. برای مراقبت بهتر از برنج ندا،‌آن را در محلی خشک و سرد قرار دهید. رطوبت و گرما دو عامل اثرگذار در کیفیت و سلامت برنج ندا به شمار می‌روند.

همواره سعی کنید برنج ندا را در محل‌های تاریک نگهداری کنید و تا حد امکان آن را از محل‌های گرم و مرطوب دور کنید.

توصیه می‌شود از کیسه‌های کنفی یا کیسه‌های پارچه ای برای نگهداری برنج ندا استفاده کنید. زیرا این نوع کیسه‌ها امکان ایجاد گردش هوا در بین دانه‌های برنج را فراهم می‌کنند.

روش و دستور پخت برنج ندا

برنج ندا هم مثل سایر انواع برنج ایرانی، امکان پخت هم به صورت کته (دم پخت) و هم به صورت آبکش را دارد و شما می‌توانید متناسب با سلیقه خود، برنج ندا را به هر روشی که علاقه‌مند هستید، تهیه کنید.

اگر قصد پخت برنج ندا به صورت آبکش را دارید، مقاله «بهترین دستور پخت برنج آبکش» را مطالعه کنید. همچنین برای مشاهده دستور پخت برنج ندا با روش کته، می توانید از نکات ارائه شده در مقاله «بهترین دستور پخت برنج کته» استفاده کنید.

جمع بندی

به طور کلی باید گفت که برنج ندا یکی از برنج‌های مشهور ایرانی است که می‌توان آن را به دو روش کته و آبکش پخت و از طعم و عطر آن لذت برد. برای خرید انواع برنج خوش عطر و خوشپخت ایرانی می‌توانید سری به صفحه خرید برنج ایرانی در فروشگاه گالش بزنید. اگر چه قیمت برنج ایرانی نسبت به سایر برنج های موجو در بازار بیشتر است، اما کیفیت بالای برنج ایرانی و عطر و طعم عالی آن، ارزش صرف هزینه بیشتر را دارد.

پست‌های اخیر: