برنج نیم دانه چیست و چه کاربردی دارد؟

برنج نیم دانه به برنجی گفته می‌شود که دانه‌های آن شکسته و نیمه شده باشند. خرید برنج نیم دانه برای استفاده‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. این محصول نیز در کنار برنج‌های دانه و سرلاشه عرضه می‌شود و همان عطر و طعم برنج معمولی را دارد. به همین دلیل برای بسیاری از مصرف کنندگان این سوالات ایجاد شده است که برنج نیم دانه چیست؟ برنج نیم دانه چه انواعی دارد؟ و از برنج نیم دانه چه استفاده‌هایی می‌توان کرد؟ در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش، قصد داریم به معرفی و بررسی برنج نیم دانه و انواع و کاربردهای آن بپردازیم.

برنج نیم دانه چیست؟

دانه‌های برنج ممکن است در هنگام برداشت یا پاکسازی، شکسته شوند و به شکل‌ها و ابعاد گوناگونی دربیایند. همین امر سبب شده است تا در بازار، در کنار برنج‌های دانه (کامل)، فروش انواع دیگری از برنج مانند برج لاشه، سرلاشه و نیم دانه را نیز شاهد باشیم. البته برنج‌های دانه (که شامل دانه‌های کامل است) نیز ممکن است مقادیری برنج لاشه یا نیم دانه را در خود داشته باشند. دانه‌های برنج نیم دانه، ابعادی در حدود نصف یک برنج کامل یا کمتر دارند. برنج نیم دانه از برنج دانه و لاشه (سرلاشه) کوچک‌تر است و ریزترین نوع برنج موجود در بازار باشد؛ همین امر سبب شده است تا برنج نیم دانه در موارد خاصی مورد استفاده قرار بگیرد.

برای آشنایی با تفاوت برنج‌های شکسته، می توانید به مقاله انواع برنج سرلاشه، لاشه و نیم دانه از وبلاگ گالش سری بزنید.

انواع برنج نیم دانه

همه برنج‌های ایرانی دارای انواع نیم دانه هستند. برنج‌های معطر مانند برنج طارم هاشمی و برنج‌های کشت دوم، دارای نیم دانه‌های معطر نیز هستند. اما برنج‌های پرمحصول مانند فجر، ندا و شیرودی، نیم دانه‌های پرمحصول اما با عطر کمتر دارند. برنج نیم دانه در انواع مختلفی در بازار وجود دارد. در ادامه، قصد داریم بررسی کنیم که انواع برنج نیم دانه چیست و هر کدام چه کاربردی دارد.

1. نیم دانه درشت یا دو نیم

این نوع برنج نیم دانه که با نام نیم دانه درشت یا دو نیم شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین ابعاد را در بین برنج‌های نیم دانه دارد و ابعاد دانه آن، نصف دانه برنج کامل است. برنج نیم دانه درشت ابعادی نزدیک به برنج لاشه دارد و گاهی با همین نام نیز عرضه می‌شود.

2. نیم دانه متوسط یا چهارپاره

 برنج نیم دانه متوسط که با نام برنج چهارپاره نیز به فروش می‌رسد، ابعادی در حدود یک سوم دانه برنج کامل دارد. قیمت برنج نیم دانه چهارپاره، از برنج نیم دانه درشت کمتر است. چسبندگی این برنج‌ها در هنگام پخت، بیشتر از برنج دو نیم است.

3. نیم دانه ریز

برنج نیم دانه ریز، ابعادی در حدود یک چهارم دانه برنج کامل دارد و کوچک‌ترین دانه‌ها را در بین برنج‌های نیم دانه داراست. قیمت برنج نیم دانه ریز از دو نوع دیگر کمتر است. معمولا دانه‌های این نوع برنج در زمان پخت بسیار به یکدیگر می‌چسبند.

برنج نیم دانه چه کاربردی دارد؟

هر کدام از انواع برنج‌های نیم دانه، دارای کاربردهای خاصی هستند. در برخی از مناطق خانواده‌ها از برنج نیم دانه درشت، به جای برنج کامل برای استفاده شخصی استفاده می‌کنند. برنج نیم دانه درشت، در پخت شباهت بسیار زیادی به برنج دانه کامل دارد و همان عطر و طعم را ارائه می‌دهد. به همین دلیل پخت آن برای استفاده شخصی (نه برای مجالس و مهمانی ها) مناسب است. از برنج نیم دانه متوسط یا چهارپاره برای پخت شله زرد، شیربرنج، آش، غذای کودک و … استفاده می‌شود.

برنج نیم دانه ریز معمولا کمتر برای پخت استفاده می‌شود و معمولا برای تهیه آرد برنج، از این نوع برنج استفاده می‌شود. از آرد برنج حاصل از برنج نیم دانه ریز، می‌توان برای پخت انواع شیرینی‌ها و بیسکویت‌ها استفاده کرد. آرد برنج را می توان برای پخت خوراکی‌های خاص مانند حلوا و فرنی نیز استفاده کرد. همچنین گاهی برای خوراک طیور نیز از برنج نیم دانه ریز استفاده می‌شود. برنج نیم دانه ریز همچنین برای تهیه برنج سوشی بهترین گزینه است.

قیمت برنج های نیم دانه

برنج نیم دانه از نظر طعم و عطر کاملا مشابه برنج دانه (معمولی) است و تنها تفاوت آن در ابعاد دانه‌های برنج است. همین امر دلیل کمتر بودن قیمت برنج نیم دانه نسبت به برنج معمولی است. برنج نیم دانه در برخی از موارد، به دلیل آسان‌تر بودن هضم برای مصرف کودکان یا افرادی که نیاز به غذای آسان هضم دارند، پخته می‌شود. همچنین به دلیل کمتر بودن قیمت برنج نیم دانه، گاهی برای استفاده شخصی نیز خریداری می‌شود.

پست‌های اخیر: