برنج پرمحصول چیست و چه خواصی دارد؟

اگر شما هم سری به بازار برنج بزنید، حتما با اصطلاح برنج پرمحصول روبرو می‌شوید. به طور کلی می‌توان گفت که برنج‌های ایرانی به دو دسته برنج عطری و برنج پر محصول تقسیم می‌شوند. برنج‌های ایرانی از جمله با کیفیت ترین برنج‌ها از نظر عطر و طعم در سراسر دنیا هستند، اما در گذشته کم محصول بودن این برنج‌ها یکی از مشکلات کشاورزان بود. به همین دلیل محققان عرصه کشاورزی،  پس از انجام تحقیقات لازم اقدام به تولید برنج‌های پرمحصول کردند. در این مقاله از وبلاگ گالش قصد داریم بررسی کنیم که برنج پرمحصول چیست و چه خواصی دارد؟

منظور از برنج پرمحصول چیست؟

تفاوت اصلی برنج پر محصول با سایر برنج ها، در میزان حجم محصول برداشتی از هر هکتار است. وقتی که کشاورزان اقدام به کاشت یکی از ارقام برنج پرمحصول می‌کنند، محصول بیشتری را نسبت به برنج‌های دیگر برداشت می‌کنند. اکثر برنج‌های پرمحصول در طی فرآیند اصلاح نژاد و تغییرات ژنتیکی در مراکز تحقیقات برنج به دست آمده اند. به همین دلیل است که در طی این تغییرات ژنتیکی، برخی خواص این برنج‌ها مانند عطر و طعم آن‌ها کمی دچار تغییر می‌شود و این برنج‌ها از عطر و طعم عالی سایر برنج‌های ایرانی برخوردار نیستند. اگرچه می‌توان گفت که به طور کلی عطر و طعم همین برنج‌های ایرانی پرمحصول از برنج‌های خارجی بسیار بالاتر و بهتر است.

بیشتر بودن محصول برداشتی سبب شده است تا قیمت کلی برنج‌های پرمحصول کاهش یابد. همین ویژگی سبب شده است تا کشاورزان تمایل زیادی به کاشت این نوع برنج داشته باشند.

کدام برنج‌های ایرانی پرمحصول هستند؟

برنج‌های پرمحصول انواع مختلفی دارند و از مهم ترین برنج‌های پرمحصول شمال کشور می‌توان به برنج فجر، برنج شیرودی و برنج ندا اشاره کرد. محبوب ترین و با کیفیت ترین برنج پرمحصول ایرانی برنج فجر است که به طور عمده در استان مازندران کشت می‌شود. برنج ندا از نظر کیفیت در رتبه بعدی قرار می‌گیرد. در نهایت در میان این سه نوع برنج پر محصول، برنج شیرودی نسبت به دو برنج دیگر کیفیت و عطر و بوی کمتری دارد.

عطر، طعم و کیفیت پخت برنج‌های پرمحصول

به طور کلی باید گفت که همه برنج‌های ایرانی از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. اما معمولا برنج‌های پرمحصول، نسبت به سایر برنج‌ها مانند برنج طارم هاشمی از کیفیت کمتری برخوردارند.  البته توجه داشته باشید که کیفیت کمتر برنج‌های پرمحصول به معنای بی کیفیت بودن آنها نیست بلکه باید گفت که تمامی برنج‌های ایرانی نسبت به برنج‌های خارجی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.  اما برنج‌های پرمحصول عطر و طعم کمتری نسبت به برنج‌های عطری مانند برنج طارم هاشمی دارند.

قیمت برنج پرمحصول

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، قیمت برنج پر محصول مهم ترین ویژگی آن به شمار می‌رود.  با توجه به قیمت مناسب برنج‌های پرمحصول،  می‌توان آنها را بهترین گزینه، برای رستوران ها،  هتل‌ها و تالارها و مراکزی که خرید حجم زیادی از برنج را دارند،  به شمار آورد.  همچنین افرادی که قصد دارند با صرف هزینه مناسب، طعم و کیفیت عالی برنج ایرانی را تجربه کنند، می‌توانند اقدام به خرید برنج پرمحصول کنند.

پست‌های اخیر: