برنج چمپا چیست و چه خواصی دارد؟

برنج چمپا یکی از انواع طبیعی و ارگانیک برنج است. از ویژگی‌های گیاه این برنج می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر آب شور، آفت، آب و هوای گرم و کم آبی اشاره کرد. لازم به ذکر است که تولید این برنج بدون کود و سم شیمیایی انجام می‌شود. تولید این برنج را بیشتر در استان خوزستان شاهد هستیم. گرم بودن طبع برنج چمپا سبب شده تا استفاده‌های بسیاری از آن در طب سنتی صورت گیرد. از دیگر مشخصات این برنج می‌توان به بهره مندی آن از فیبر و مواد مغذی اشاره کرد. وجود فیبر و مواد مغذی در برنج چمپا مزایای بسیاری نظیر هضم سریع، تقویت عملکرد بدن، سبک بودن و … را به دنبال دارد و همین دلیل محبوبیت بسیار و فروش بالای این برنج به شمار می‌رود. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش، قصد داریم بررسی کنیم که برنج چمپا چیست و چه خواص و ویژگی هایی دارد.

برنج چمپا در کجا کشت می‌شود؟

همانطور که گفتیم، این برنج در هوای گرم و آب شور تولید می‌شود و خوزستان برای رشد آن یکی از بهترین استان‌ها به شمار می‌رود. دلیل مقاومت بالای برنج چمپا در برابر هوای گرم ویژگی‌های ژنتیکی این برنج است. امکان تولید برنج چمپا در برخی از استان‌های کشور همچون ایلام، خراسان رضوی، اصفهان نیز وجود دارد. زیرا آب و هوای این استان‌ها برای کشت این برنج مناسب است. آب و هوای گرم جنوب کشور اصلی ترین نیاز برنج چمپا را تامین می‌کند و محلی مناسب برای رشد آن را فراهم می‌آورد. برنج چمپا از بذرهای مختلفی برخوردار است که این بذرها شامل برنج رسمی، نازک، سیاه، شاهک، خمیده، قصر دشتی، سفید و … می‌شود.

ویژگی‌های برنج چمپا

ویژگی‌های فیزیکی برنج چمپا شامل دانه‌های گرد، توپر و طول متوسط تا کوتاه آن است. این ویژگی‌ها سبب شده برنج چمپا پس از پخت کم حجم به نظر برسد. از برنج‌های چمپا دانه متوسط می‌توان به چمپای زودرس که از طول ۷ میلی متری برخوردار است، اشاره نمود. طول برنج چمپای دیررس ۶ میلی متر بوده و در میان گروه دانه کوتاه قرار می‌گیرد.

عطر، طعم و کیفیت پخت

برای شناخت برنج چمپا باید بدانید مشخصات و ویژگی‌های برنج چمپا چیست تا بتوانید به راحتی آن را از برنج چمپای تقلبی تشخیص دهید. با دانستن مشخصات این برنج می‌توانید باکیفیت‌ترین برنج چمپا را خریداری کنید. این برنج از عطر و طعم بی‌نظیری برخوردار بوده و هر فردی پس از خوردن آن قطعا طعم بی‌نظیرش را فراموش نخواهد کرد. همانطور که ذکر شد این برنج از خواص بسیاری برخوردار است و کشت آن در مناطق گرمسیر همچون خوزستان انجام می‌شود. اگر قصد خرید برنج چمپا را دارید می‌توانید نوع نیم‌دانه یا معمولی آن را خریداری کنید. این نوع برنج پس از پخت همانند برنج‌های دیگر قد نمی‌کشد. جهت پخت این برنج باید روش متفاوت از دیگر برنج‌ها را امتحان نمود پس روش پخت آن کاملا با روش پخت دیگر برنج‌های موجود در بازار تفاوت دارد که برای فهمیدن روش درست پخت آن نیاز است آزمون و خطا انجام گیرد. گفتنی است که این برنج به دلیل ظاهری که دارد گزینه مناسبی برای مجالس رسمی به شمار نمی‌رود.

قیمت برنج چمپا

عطر و طعم برنج چمپا بی نظیر است و کیفیت قابل قبولی دارد. تولید برنج چمپا بدون مواد شیمیایی انجام می‌شود و می‌توان آن را در میان برنج‌های ارگانیک دسته بندی کرد. با وجود ویژگی هایی که این محصول دارد از قیمت مناسب‌تری نیز نسبت به سایر انواع برنج ایرانی برخوردار است. برای مثال، برنج چمپا در مقایسه با برنج‌های شمال، قیمت کمتری دارد. قیمت برنج ایرانی که در شمال ایران تولید می شود، به دلیل کیفیت بالاتر و عطر و طعم استثنایی، معمولا بیشتر است.

پست‌های اخیر: