بهترین دستور پخت برنج آبکش خوشمزه و خوش عطر

برنج یکی از پرطرفدارترین غذا‌ها در سفره ایرانیان است و این غذا را می‌توان به شیوه‌های مختلفی پخت. روش پخت کته و آبکش دو مورد از رایج‌‌‌ترین روش‌های پخت برنج هستند. برنج آبکش یکی از محبوب‌‌‌ترین روش‌های پخت برنج و به ویژه برنج‌های ایرانی است. این روش در تهیه برنج برای مجالس رسمی کاربرد زیادی دارد و افرادی که قصد تهیه برنج برای استفاده در کنار دیگر غذاهای خوشمزه ایرانی را دارند، به دنبال بهترین دستور پخت برنج آبکش هستند. در این مقاله از وبلاگ گالش قصد داریم روش پخت برنج آبکش را به طور کامل بلای شما توضیح دهیم. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که بهترین روش پخت برنج آبکش چیست، در ادامه با گالش همراه باشید.

دستور پخت برنج آبکش

در اینجا یکی از محبوب‌‌‌ترین روش‌های پخت برنج آبکش را برای شما شرح می‌دهیم.

شستن و خیس‌دادن برنج

در مرحله اول، برنج را حداقل دو بار بشویید و نمک را به میزان کافی به آن اضافه کنید. سپس به مدت یک ساعت آن را در آب ولرم خیس دهید. توجه داشته باشید که اگر برنج تازه است و برنج سال گذشته یا برنج کهنه نیست، ربع ساعت خیس‌دادن هم کافی است

جوشاندن آب

یک ظرف آب را روی اجاق قرار دهید و تا زمان جوش‌آمدن آن صبر کنید. آب را به اندازه‌‌ای در ظرف بریزید که سطح آن تقریبا دو برابر سطح برنج باشد.

اضافه کردن برنج

بعد از به‌جوش‌آمدن آب، برنج را به آن اضافه کنید. دقت کنید آبی را که برنج در آن خیس‌خورده بود خالی کنید و فقط برنج را در آب جوش بریزید. حرارت برنج در حال جوش نباید کم باشد و شعله گاز باید متوسط رو به زیاد باشد.

هم‌زدن برنج

وقتی برنج ریخته‌شده در آب به جوش آمد، چند باری با فاصله و با دقت برنج را بهم بزنید تا دانه‌ها به هم نچسبند و از هم بازشوند. یکی از مهم‌‌‌ترین نکات دستور پخت برنج آبکش این است که باید دقت کنید که برنج خرد نشود. به همین دلیل باید هم‌زدن را به آرامی انجام دهید.

آبکش کردن برنج

زمانی برنج برای تهیه برنج آبکش مناسب است که دانه‌های آن کمی نرم ولی مغز آن سفت باشد. برای رسیدن به این حالت، جوشاندن برنج کمی بیشتر از پنج دقیقه زمان نیاز دارد. دقت کنید دانه‌های برنج تازه، در این حالت در کمتر از پنج دقیقه نرم می‌شوند. در این مرحله برنج را آبکش کنید و روی آن آب سرد بریزد.

اضافه کردن آب و روغن

پس از آبکش کردن برنج، برنج آبکشی را در قابلمه بریزید. درصورت تمایل ته قابلمه کمی آب روغن و زرد چوبه بریزید و در قابلمه را با دمکش (دمکنی) بپوشانید و بگذارید برنج با حرارت کم دم بکشد. اگر دانه‌های برنج کمی سفت است، می‌توانید مقداری آب و روغن به آن اضافه کنید.

دم‌کشیدن برنج آبکش

در اینجا به مرحله آخر دستور پخت برنج آبکش یعنی دم کشیدن برنج می‌رسیم. در این مرحله باید صبر کنید تا برنج دم بکشد و بعد از ۴۵ دقیقه آماده مصرف شود. اکنون می‌توانید از برنج آبکش خوشمزه خود لذت ببرید.

نکات مهم دستور پخت برنج آبکش

برخی از مهم‌‌‌ترین نکات پخت برنج آبکش را در ادامه ارائه می‌کنیم.

  • یکی از مهم‌‌‌ترین نکات پخت برنج آبکش، استفاده از بهترین انواع برنج است. استفاده از برنج خوشپخت و باکیفیت، طعم و عطر برنج آبکش شما را هر چه بهتر می‌کند. برنج ایرانی را می‌توان باکیفیت‌‌‌ترین برنج در سراسر دنیا به شمار آورد که کیفیتی بسیار بهتر از برنج‌های خارجی دارد. اگر قصد خرید برنج ایرانی را دارید، می‌توانید سری به فروشگاه گالش بزنید.
  • توجه داشته باشید که پخت برنج ایرانی به روش آبکش نسبت به برنج‌های خارجی نیازمند دقت بیشتری است، اما طعم و عطر نهایی برنج ایرانی بسیار بهتر از برنج‌های خارجی است.
  • برای اینکه برنج شما بیش از حد شور یا کم نمک نشود، حتما در افزودن مقدار مناسب نمک دقت کنید.

جمع بندی دستور پخت برنج آبکش

شما هم می‌توانید در بخش نظرات در زیر همین مقاله، تجربیات خود و بهترین نکات پخت برنج آبکش که از آن‌ها استفاده می‌کنید را با سایر کاربران گالش به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید نظر خود درباره این دستور پخت برنج آبکش را با ما مطرح کنید.

پست‌های اخیر: