بهترین دستور پخت برنج کته (دم پخت) خوشمزه!

انواع برنج ایرانی و خارجی را می‌توان به شیوه‌های مختلف پخت. دو روش کته و آبکش، محبوب‌‌‌ترین روش‌های پخت برنج هستند که آشپزان ایرانی برای تهیه انواع پلو و چلوی خوشمزه از آن‌ها استفاده می‌کنند. روش پخت برنج کته به عنوان روشی سریع و ساده بسیار کاربردی است. به کارگیری دستور پخت برنج کته به شما این امکان را می‌دهد تا برنجی خوش عطر و خوش طعم تهیه کنید. اگر می‌خواهید بدانید بهترین دستور پخت برنج کته خوشمزه و خوش‌عطر چیست و چگونه بهترین برنج کته را بپزیم، در ادامه این مقاله با وبلاگ گالش همراه باشید.

برنج کته یا دم پخت چه ویژگی‌هایی دارد؟

روش پخت برنج دم پخت یا کته مزایای زیادی دارد که سبب شده این روش پخت در بین آشپزان و به ویژه بانوان ایرانی بسیار محبوب شود. بیشتر انواع برنج‌های ایرانی و همچنین برنج‌های خارجی را می‌توان با این روش پخت. یکی از مهم‌ترین ویژگی های برنج کته، ساده بودن پخت آن است. این روش پخت مراحلی مانند آبکشی برنج را ندارد و به همین دلیل، نسبت به روش آبکش ساده‌تر است. همچنین با توجه به نبود مرحله آبکشی در طرز تهیه برنج کته یا دم پخت، بسیاری از کارشناسان معتقدند که با پخت برنج به روش دم پخت، ویتامین ها و مواد مغذی مفیدی که در اثر آبکشی برنج به همراه آب از برنج خارج می‌شوند، در این روش در برنج می‌مانند و برنج دم پخت مقوی‌تر و سالم‌تر از برنج آبکش است.

بهترین دستور پخت برنج کته

نکات پخت برنج کته بسیار متنوع هستند و ما سعی کرده‌ایم در ادامه بهترین دستور پخت برنج کته را برای شما توضیح دهیم. در صورتی که قبلا تجربه‌هایی در پخت برنج به روش دم پخت دارید، می‌توانید در هر کدام از این مراحل، آن را به کار بگیرید. در غیر این صورت، با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید برنج کته خوشمزه و خوش عطر را تهیه کنید.

شستن برنج و اضافه کردن آب

اولین مرحله پخت برنج کته، شستن برنج است‌. برنج را حداقل دو بار بشویید. به ازای هر پیمانه برنج، دو پیمانه آب به آن اضافه کنید.

اضافه کردن نمک و روغن به برنج

در مرحله بعد، نمک به میزان کافی و در صورت تمایل روغن را به آن اضافه کنید. انتخاب میزان کافی نمک برای جلوگیری از شور شدن یا کم نمک شدن برنج بسیار اهمیت دارد.

رسیدن برنج به حالت نیمه‌پخته

در مرحله بعد،  قابلمه را بر روی اجاق بگذارید. در این حالت باید شعله گاز روی حالت متوسط باشد. ده تا پانزده دقیقه صبر کنید تا آب برنج ته بکشد و به حالت نیمه‌پخته دربیاید.

دم کردن برنج

در مرحله آخر، با دم کنی مناسب در قابلمه را ببندید. اجازه دهید برنج با حرارت کم دم بکشد. بعد از ۴۵ از دقیقه برنج آماده مصرف است. حالا می‌توانید از نوش جان کردن این برنج خوشمزه و خوش عطر لذت ببرید.

نکات مهم دستور پخت برنج کته

اگر چه پخت برنج کته خیلی سخت نیست، اما رعایت نکات مهم پخت برنج کته می‌تواند در بهبود کیفیت پخت برنج به شما کمک کند.

  • در مراحل پخت برنج کته ممکن است برنج بیش از حد له یا سفت شود. به همین دلیل لازم است به مدت زمان حرارت‌دادن و دم‌کردن توجه داشته باشید.
  • استفاده از نمک بیشتر یا کمتر از حد مناسب می‌تواند طعم برنج شما را به سمت شور بودن یا کم نمک بودن ببرد. به همین دلیل باید در افزودن نمک نیز به میزان کافی دقت داشته باشید.
  • انتخاب بهترین برنج برای پخت برنج کته می‌تواند در طعم و عطر نهایی برنج بسیار اثرگذار باشد. از آن جایی که برنج ایرانی بهترین کیفیت را در بین همه برنج‌ها داراست، توصیه می‌شود برای پخت برنج کته اقدام به خرید برنج ایرانی کنید. فروشگاه گالش بهترین انواع برنج‌های ایرانی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

جمع بندی

یکی دیگر از روش‌های پخت برنج، پخت برنج به صورت آبکش است. در مقاله بهترین دستور پخت برنج آبکش، این روش را به طور کامل برای شما شرح داده ایم.

اگر چه نکات و روش‌های مختلفی برای پخت برنج کته وجود دارد، اما در این مقاله سعی کردیم بهترین روش پخت برنج کته را برای شما توضیح دهیم. اگر شما هم تجربیات یا نکات مهمی در پخت برنج کته درنظر دارید، می‌توانید نکات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران در زیر همین مقاله و در بخش نظرات مطرح کنید.

پست‌های اخیر: