مناطق کشت برنج ایرانی کجاست؟

مناطق کشت برنج ایرانی بسیار متنوع هستند. ایران کشوری چهارفصل و وسیع است که بسیاری از انواع برنج را می‌توان در آن کاشت. به همین سبب امروزه شاهد تنوع برنج‌های ایرانی هستیم که در بسیاری از استان‌های ایران کشت می‌شوند. به همین دلیل خریداران برنچ سوالات زیادی درباره مناطق کشت برنج ایرانی دارند؛ مانند اینکه برنج‌های ایرانی در کدام استان‌ها کشت می‌شوند؟ بهترین برنج ایرانی در کجا کشت می‌شود؟ کدام استان آب و هوای بهتری برای کشت برنج ایرانی دارد؟ و … . به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی مناطقی بپردازیم که برنج ایرانی در آن‌ها کشت می‌شود؛ سپس بهترین برنج ایرانی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

برنج ایرانی در کجا کشت می‌شود؟

برنج ایرانی انواع مختلفی دارند که هر کدام با آب و هوایی خاص سازگار است. به همین دلیل است که مناطق کشت برنج ایرانی از شمال تا جنوب گسترده شده‌اند. استان‌های مازندران، گیلان، گلستان در شمال ایران، استان زنجان، قزوین و اصفهان در مرکز ایران و استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری در جنوب ایران، از استان‌هایی هستند که برنج ایرانی در آن‌ها کشت می‌شود.

استان مازندران

استان مازندران از سال‌های دور به دلیل آب و هوای مناسب، قطب تولید برنج ایران بوده است. برنج طارم هاشمی که از نظر مصرف کنندگان بهترین برنج ایرانی است، در این استان به صورت گسترده کشت می‌شود. به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب، امکان برداشت برنج در دو مرحله در استان مازندران وجود دارد. به همین دلیل، تنها برنج‌های این استان هستند که در دو نوع کشت اول و کشت دوم عرضه می‌شوند.

مقاله «برنج کشت اول و دوم از وبلاگ گالش»، اطلاعات دقیقی در زمینه انواع برنج کشت اول و کشت دوم به شما ارائه می‌دهد.

استان گیلان

از نظر آب و هوایی، استان گیلان شباهت زیادی به استان مازندران دارد و یکی از استان‌های مشهور در کشت برنج ایرانی است. برنج صدری،‌ علی کاظمی و … در استان گیلان کشت می‌شوند. به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب، برنج استان گیلان نیز یکی از بهترین برنج‌های ایرانی به شمار می‌آید.

استان گلستان

گلستان سومین استان شمالی ایران است که شرایط مطلوبی برای کشت برنج دارد. استان گلستان برای کشت برنج‌های پرمحصول مانند فجر و ندا، آب و هوای بسیار خوبی دارد. برنج استان گلستان به اندازه برنج مازندران یا گلستان محبوب و مشهور نیست، اما از کیفیت خوبی برخوردار است.

استان خوزستان

استان خوزستان آب و هوایی گرم و مرطوب دارد که برای کشت برخی از انواع برنج مناسب است. وجود چندین رود در این استان سبب شده است تا آب کافی برای کشت برنج عنبربو در دسترس باشد. برنج عنبربو و برنج چمپا که در استان خوزستان تولید می‌شوند، دانه‌های ریزتری نسبت به برنج‌های شمالی دارد. شهرستان‌های شوشتر، رامهرمز، دزفول و شادگان، بیشترین تولید برنج را در این استان دارند که در آن‌ها برنج عنبربو و چمپا تولید می‌شود.

استان چهارمحال و بختیاری

این استان به دلیل برخورداری از آب فراوان، در زمینه تولید برنج فعال است. هر چند که در سال‌های اخیر به دلیل کاهش منابع آبی، کشت برنج در این استان با مشکل مواجه شده است. اهالی شهرستان‌های اردل و لردگان در این استان به کشت برنج مشغول هستند که برنج‌های چمپای محلی و گرده محلی را شامل می‌شود.

استان اصفهان

در مناطق مرکزی کشور، استان اصفهان یکی از بهترین استان‌ها برای کشت برنج است. کشاورزان منطقه لنجان در استان اصفهان، یکی از مشهورترین انواع برنج ایرانی یعنی برنج چمپا را تولید می‌کنند. برنج استان اصفهان نسبت به سایر مناطق، بسیار کمتر شناخته شده است و از پتانسیل صادرات به تمام نقاط کشور برخوردار نیست.

بهترین برنج ایرانی در کجا کشت می‌شود؟

از نظر بسیاری از مصرف کنندگان، برنج طارم هاشمی بهترین برنج ایرانی است که در مناطق شمالی ایران کشت می‌شود. بهترین استان برای کشت برنج طارم هاشمی، استان مازندران است. برنج طارم هاشمی در شهرهای مختلف استان مازندران مانند آمل، قائمشهر، ساری، بهشهر، نکا و… کشت می‌شود که از بهترین کیفیت در بین برنج‌های ایرانی برخوردار است.

برای آشنایی بیشتر با برنج طارم هاشمی و ویژگی‌های آن، حتما مقاله «برنج طارم هاشمی چیست» را مطالعه کنید.

قیمت برنج ایرانی

قیمت برنج ایرانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله عوامل موثر در قیمت برنج ایرانی می‌توان به نوع برنج ایرانی، نوبت کشت اول یا دوم، سال کشت، استان محل کشت و … اشاره کرد. به طور معمول، قیمت انواع برنج ایرانی بیشتر از برنج‌های خارجی است. زیرا برنج ایرانی، بهترین کیفیت را در بین همه برنج‌های تولیدشده در جهان دارد و بالاتر بودن قیمت آن، امری عادی است.

پست‌های اخیر: