دلیل سفت شدن برنج در زمان پخت چیست؟

یکی از مشکلاتی که در زمان پخت برنج ایجاد می‌شود، سفت شدن برنج است‌. این مشکل ممکن است برای همه آشپزان پیش بیاید، اما افرادی که به تازگی شروع به آشپزی کرده اند، بیشتر با این مشکل مواجه می‌شوند. به هر حال، چه آشپز باتجربه و چه آشپز تازه کار، هیچکدام دوست ندارند برنجی سفت داشته باشند. ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که چرا برنج در زمان پخت سفت می‌شود؟ در این مقاله از وبلاگ گالش، قصد داریم به بررسی این مسئله بپردازیم که دلیل سفت شدن برنج در زمان پخت چیست و چطور می‌توانیم از سفت شدن برنج در زمان پخت جلوگیری کنیم؟

مهم ترین دلیل سفت شدن برنج آبکش: جوشاندن کم

رایج ترین علت سفت شدن برنج که معمولا در روش پخت برنج آبکش دیده می‌شود این است که زمان کافی برای جوشاندن برنج صرف نمی‌شود. اگر قصد پخت برنج آبکش را دارید، باید پیش از مرحله آبکشی، به میزان کافی برنج را بجوشانید تا به اندازه کافی نرم شود. علت اینکه بسیاری از آشپزان در زمان پخت برنج آن را کمتر می‌جوشانند این است که تصور می‌کنند ممکن است با جوشاندن بیش از حد، برنج شفته شود. هرچند که این تصور به طور کامل اشتباه نیست، اما باید دقت شود که برنج کمتر یا بیشتر از حد نیاز در حالت جوش نماند.

برای اینکه برنج آبکش خود را به بهترین شیوه بپزید، توصیه می‌کنیم مقاله بهترین دستور پخت برنج آبکش از وبلاگ گالش را مطالعه کنید.

مهم ترین دلیل سفت شدن برنج کته: کاهش آب برنج

مشکل سفت شدن برنج فقط مختص روش پخت برنج آبکش نیست و در روش پخت کته هم ممکن است این مشکل ایجاد شود. مهم ترین دلیلی که سبب سفت شدن برنج در زمان پخت کته می‌شود، کمبود آب است. وجود آب کافی در روش پخت برنج کته اهمیت زیادی دارد و باید در مراحل مختلف، از میزان آب کافی استفاده شود.

جوشاندن برنج در روش پخت کته وجود ندارد و به همین دلیل در ابتدای پخت، به آن آب اضافه می‌کنند. سپس برنج را حرارت می‌دهند تا آب آن تا حد امکان تبخیر شود و دانه‌های برنج نرم شوند. برخی از آشپزان به اشتباه کمتر از مقدار نیاز آب به برنج اضافه می‌کنند یا اینکه مدت زیادی برنج را حرارت می‌دهند که سبب می‌شود آب آن به طور کامل تبخیر شود. دم‌کشیدن بیش از حد برنج در مرحله آخر پخت نیز یکی دیگر از موارد سفت شدن برنج کته است. این مشکلات سبب می‌شوند تا برنج کته به حالت سفت درآید.

برای اینکه بدانید بهترین دستور پخت برنج کته چیست، توصیه می‌کنیم مقاله بهترین دستور پخت برنج کته از وبلاگ گالش را مطالعه کنید.

استفاده کم از روغن

برخی از آشپزان تصور می‌کنند که استفاده کم از روغن یا عدم استفاده از آن، می‌شود برنج ما سالم تر شود. اگر چه استفاده هر چه کمتر از روغن سبب می‌شود غذاهای ما سالم تر باشند، اما در بسیاری از مواقع برای جلوگیری از پخت نامناسب غذا، لازم است از روغن کافی استفاده شود. در هنگام پخت برنج کته و آبکش باید از میزان مناسب روغن استفاده کنید تا برنج شما سفت نشود.

باز بودن در قابلمه برنج

بخارپز شدن دانه‌های برنج یکی از دلایل اصلی نرم شدن آن به ویژه در روش پخت کته است. وقتی در قابلمه بیش از حد باز باشد، بخار جمع‌شده در آن خارج می‌شود و به این ترتیب، برنج مغزپخت نمی‌شود‌. پس سعی کنید در زمان پخت برنج و به ویژه در زمان دم‌کشیدن، خیلی در قابلمه را باز نگذارید.

جمع بندی

در این مقاله از وبلاگ گالش، چند دلیل سفت شدن برنج در زمان پخت را مطرح کردیم. تجربه شما در زمینه سفت شدن برنج چیست؟ اگر شما هم تجربه یا نکته خاصی برای جلوگیری از سفت شدن برنج درنظر دارید، حتما آن را با گالش و سایر کاربران در زیر همین مقاله در بخش نظرات مطرح کنید.

پست‌های اخیر: