راه‌های تشخیص برنج مرغوب و نامرغوب

کیفیت برنج، یکی از مشخصات مورد توجه خریداران است و روش‌های مختلفی برای تشخیص برنج مرغوب و نامرغوب وجود دارد. اگرچه ممکن است تشخیص کیفیت برنج در نگاه اول برای افرادی که آشنایی کمتری با انواع برنج و سطح کیفی آن‌ها دارند، کمی دشوار باشد، اما با درنظرگرفتن برخی از نکات می‌توان تا حدودی به کیفیت و مرغوبیت برنج پی برد. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش، قصد داریم به بررسی راه‌های تشخیص برنج مرغوب و نامرغوب بپردازیم.

روش‌های تشخیص مرغوب و نامرغوب

 معمولا مصرف‌کنندگان برنج ایرانی، کیفیت آن را به عنوان اولین معیار خرید درنظر می‌گیرند. اما بسیاری از این خریداران ممکن است با روش‌های تشخیص برنج مرغوب و نامرغوب آشنا نباشند. در ادامه روش‌هایی معرفی می‌کنیم که عمدتا روش‌های کیفی هستند، اما درباره کلیت کیفیت برنج خریداری شده به شما اطلاعات مفیدی می‌دهند.

۱. تشخیص برنج مرغوب و نامرغوب با رنگ برنج

رنگ دانه‌های برنج اولین مشخصه ظاهری برای بررسی کیفیت آن است. به طور کلی رنگ طبیعی محصول مرغوب، سفید مایل به زرد یا سفید مایل به کرم است. افزودن رنگ‌های مصنوعی برای سفید کردن و تازه نشان دادن برنج یکی از مشکلات اخیر در بازار برنج است. در صورتی که رنگ دانه‌های برنج، به شکلی غیرطبیعی سفید باشد، امکان کیفیت پایین آن وجود دارد.

۲. شکل و ساختار برنج

از دیگر مشخصات برنج برای بررسی سطح کیفی، شکل و ساختار دانه‌های برنج است.معمولا دانه‌های برنج مرغوب دارای ابعاد یکسان و یک‌دست هستند و درصد دانه‌های شکسته کمتری دارند. درصورتی‌ که دانه‌های برنج نامرغوب یک شکل نیستد. البته این مسئله درباره برنج‌های خاص مانند نیم دانه، لاشه و … صدق نمی‌کند.

۳. تشخیص برنج مرغوب و نامرغوب با عطر برنج

یکی دیگر از روش‌های تشخیص برنج مرغوب و نامرغوب، توجه به عطر و بوی برنج است. برنج مرغوب معمولا در حالت خام (پخته نشده) نیز مقداری عطر و بو دارد. اما برنج نامرغوب، در حالت خام، عطر بوی بسیار کمی دارد، یا اینکه هیچ بویی ندارد. البته گاهی متقلبین برای عطر و بو دادن به برنج های نامرغوب و بی کیفیت، درصد کمی از برنج‌های شکسته ایرانی را به صورت پودر با برنج‌های نامرغوب مخلوط می‌کنند تا عطر و بوی برنج مرغوب و ایرانی را بگیرد.

۴.عدم وجود شپشک و حشره در برنج

وجود حشره (شپشک) در برنج، یکی از نشانه‌های احتمالی کیفیت پایین آن است. وجود حشره می‌تواند نشانه‌ای از کهنه بودن برنج باشد. همچنین این مسئله می‌تواند بیان‌گر نگه‌داری برنج در شرایط و محیط نامناسب باشد که به خودی خود، روی کیفیت برنج اثرگذار است و و باعث پودر و خرد شدگی دانه‌های برنج خواهد شد.

۵. چرب بودن دانه‌های برنج

یکی از نشانه‌هایی که بسیاری از کشاورزان از قدیم برای تشخیص کیفیت برنج به آن توجه می‌کردند، میزان چربی دانه‌های برنج است. معمولا دانه‌های برنج مرغوب (به ویژه برنج ایرانی) کمی چرب است و در صورتی که مقداری از آن را کف دست بریزید، اثرات چربی آن روی دست مشاهده می‌شود. 

۶.طعم و کیفیت پخت برنج

این روش تشخیص برنج مرغوب و نامرغوب، بعد از خرید مقداری از برنج موردنظر میسر است. در این حالت، می‌توانید برای نمونه مقدار کمی از برنج موردنظر را خریداری کنید و پس از پخت برنج نمونه، عطر و کیفیت پخت آن را به صورت عملی بررسی کنید. برنج نامرغوب پس از پخت، عطر و بوی مطلوبی ندارد وهمه دانه‌های آن به طور کامل و یک‌دست پخته نمی‌شود.

7. نبود سفیدک در برنج

یکی از نشانه‌های برنج نامرغوب، وجود سفیدک است. سفیدک برنج به شکل تکه‌های سفیدرنگ به دانه‌های برنج می چسبند. سفیدک برنج در شرایط گوناگونی ایجاد می‌شود که نتیجه نگهداری نادرست است. در صورتی که برنج در مراحل نگهداری یا جا به جایی دچار رطوبت شود، سفیدک در دانه‌های آن ایجاد می‌شود. وجود سفیدک در دانه های برنج سبب شکننده شدن آن ها می‌شود و برنجی که دارای سفیدک است، در هنگام پخت با احتمال زیادی شفته می‌شود.

جمع بندی :‌ برنج مرغوب و باکیفیت را از کجا بخریم؟

یکی از راه‌های خرید برنج با کیفیت ایرانی، خرید از فروشگاه‌ها و برندهای معتبر هستند که این امکان را داشته باشند که بتوانید دربسته‌بندی‌های کوچک کیفیت برنج مورد نظر را تست کنید و پس از اطمینان از کیفیت آن در مقدار مصرفی مورد نیاز خود برنج تهیه کنید.

فروشگاه گالش، بهترین برنج طارم هاشمی شمال را پس از کیفیت‌سنجی دقیق از کشاورزان تهیه می‌کند و با بسته‌بندی مناسب وبه همراه شناسنامه محصول هر کشاورز به دست شما می‌رساند. گالش این امکان را فراهم کرده است که با تهیه سته بندی‌های کوچک و با هزینه ارسال رایگان، کیفیت برنج کشاورزهای ما را تست کنید و بعد از اطمینان از کیفیت، محصول هرکشاورز را به راحتی و درب منزل تحویل بگیرید.

پست‌های اخیر: