روش تزئین برنج مجلسی – بهترین نکات تزئین برنج

برنج یکی از غذاهای محبوب و خوشمزه در بین همه ایرانیان است و معمولا در مراسمات و مجالس، به عنوان غذای اصلی سرو می‌شود. در کنار طعم و عطر، تزئین برنج مجلسی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تزئین برنج مجلسی به شما این امکان را می‌دهد تا سفره‌های رنگین تر و زیباتری را بیارایید. تزئین برنج در مجالس، جشن‌ها و مهمانی‌ها بسیار مهم است و علاوه بر نشان دادن سلیقه و احترام شما به افراد حاضر، اشتهای افراد را نیز برمی انگیزد. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش قصد داریم به بررسی روش تزئین برنج مجلسی بپردازیم.

مواد مورد استفاده در تزئین برنج مجلسی

در تزئین برنج از مواد مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به بررسی آن ها می‌پردازیم.

1. زعفران

زرشک و زعفران را می‌توان از محبوب ترین مواد برای تزئین برنج مجلسی به شمار آورد. با استفاده از زعفران می‌توان رنگ برنج را به زرد یا نارنجی تغییر داد و از برنج زرد یا نارنجی برای تزئین برنج سفید استفاده کرد. همچنین تهیه برنج زعفرانی به عنوان یک غذای مستقل نیز رایج است.

2. زرشک

زرشک یکی دیگر از مواد مورد استفاده در تزئین انواع برنج مجلسی است. زرشک‌های تازه می‌توانند طعم و ظاهری عالی به برنج شما بدهند. در صورتی که زرشک مورد استفاده شما خشک است، بهتر است یک ساعت پیش از استفاده خیس بخورد. پس از خیساندن و آبکشی کردن، از آن‌ها برای تزئین برنج استفاده کنید.

3. رنگ خوراکی

رنگ‌های خوراکی موادی قابل خوردن هستند که از آن‌ها برای افزودن رنگ‌های مختلف به غذا استفاده می‌شود. استفاده از رنگ‌های خوراکی برای تهیه برنج رنگی نیز یکی از روش‌های تزئین برنج مجلسی است. توصیه می‌کنیم که از برنج رنگی به عنوان یک غذای مستقل استفاده نکنید و تنها برای تزئین برنج از رنگ‌های خوراکی استفاده کنید.

4. رنگ‌های طبیعی

آب برخی از مواد غذایی رنگ‌های متنوعی دارند و می‌توان از آن‌ها برای تزئین برنج مجلسی استفاده کرد. برای مثال، آب لبو یا کلم قرمز را می‌توان برای افزودن رنگ قرمز به برنج استفاده کرد. همچنین برای افزودن رنگ سبز به برنج، می‌توان از برگ اسفناج استفاده کرد. برای این کار چند برگ اسفناج را درون آب بجوشانید تا آب به رنگ سبز درآید. همچنین برای تزئین کردن برنج با رنگ بنفش، مقداری کلم بنفش را در آب بجوشانید و محلول بنفش رنگ بدست آمده را در تزئین برنج استفاده کنید.

روش‌های تزئین برنج برای مجالس و مهمانی ها

اکنون که با مواد مورد استفاده در تزئین برنج مجلسی آشنا شدید، بهتر است روش‌ها و نکات تزئین برنج مجلسی را بررسی کنیم.

1. تهیه برنج رنگی و تزئین برنج سفید با برنج رنگی

در بخش ابتدایی مقاله روش‌هایی را برای تهیه برنج رنگی ذکر کردیم که شامل استفاده از زعفران، رنگ‌های خوراکی و رنگ‌های طبیعی است. شما می‌توانید قسمت‌هایی از برنج سفید را با استفاده از برنج رنگی تزئین کنید و جلوه‌‌ای زیبا خلق کنید.

2. قالب بندی برنج به شکل‌های مختلف

درآوردن برنج به اشکال مختلف یکی دیگر از روش‌های تزئین برنج است. شما می‌توانید با استفاده از قالب‌های آماده یا ظروف مختلف، برنج را به شکل‌های مختلف در آورید. قالب ستاره ای، دایره‌‌ای شکل، بیضی شکل و … برخی از قالب‌های کاربردی در این مورد هستند.

3. دورچین برنج

استفاده از دورچین برای تزئین برنج یکی دیگر از روش‌های تزئین برنج است. برای مثال، شما می‌توانید در کنار کباب و برنج از لیمو، سبزیجات، زیتون و … برای دورچین استفاده کنید تا ظاهر و طعم غذای خود را بهبود دهید.

پست‌های اخیر: