روش تزئین برنج مجلسی – بهترین نکات تزئین برنج

برنج یکی از غذاهای محبوب و خوشمزه در بین همه ایرانیان به شمار می‌آید و علاقه ایرانیان به این مادع غذایی، در تنوع غذاهایی که با آن می‌پزند (مانند انواع پلو و چلوی ایرانی) به خوبی مشاهده می‌شود. برای اینکه غذایی مورد استقبال همه قرار بگیرد، فقط نباید به طعم یا عطر آن توجه کرد، بلکه توجه به ظاهر آن نیز اهمیت زیادی دارد. تزئین برنج با روش‌های جذاب، میل و رغبت افراد به استفاده از آن را بیشتر می‌کند. این مسئله به ویژه برای رستوران‌ها، هتل‌ها و تالارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش قصد داریم به بررسی روش تزئین برنج مجلسی بپردازیم.

در تزئین برنج از چه موادی استفاده می‌شود؟

مواد مختلفی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای تزئین برنج استفاده کرد. این مواد هم شامل مواد طبیعی وهم شامل مواد مصنوعی می‌شود که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

1. تزئین با انواع خورشت و کباب

برنج ایرانی معمولا در کنار سایر غذاهای ایرانی مانند خورشت و کباب سرو می‌شود و شما می‌توانید از همین غذاها برای تزئین برنج مجلسی استفاده کنید. برای مثال، شما می‌توانید انواع کباب (مانند کباب کوبیده و جوجه کباب) را دور ظرف برنج بچینید و ظاهری زیبا خلق کنید.

2. استفاده از انواع سالاد

سالادها نیز گزینه مناسبی برای تزئین برنج مجلسی به شمار می‌آیند. سالادها به دلیل رنگ‌های متنوع، ظاهر زیبایی به برنج شما می‌بخشند. سالاد شیرازی، سالاد کلم مخلوط، سالاد اندونزی، سالاد سزار و … از بهترین انواع سالاد برای تزئین برنج مجلسی هستند.

3. زعفران

زعفران را می‌توان از محبوب‌ترین مواد برای تزئین برنج مجلسی به شمار آورد. با استفاده از زعفران می‌توان رنگ برنج را به زرد یا نارنجی تغییر داد و از برنج زرد یا نارنجی برای تزئین برنج سفید استفاده کرد. همچنین تهیه برنج زعفرانی به عنوان یک غذای مستقل نیز رایج است.

4. زرشک

زرشک یکی دیگر از مواد مورد استفاده در تزئین انواع برنج مجلسی است. زرشک‌های تازه می‌توانند طعم و ظاهری عالی به برنج شما بدهند. زرشک پس از تهیه، مزه‌ای ترش و رنگ قرمز تیره به خود می‌گیرد که می‌توان از آن برای تزئین برنج مجلسی استفاده کرد.

5. سبزی‌های معطر

استفاده از سبزی‌های معطر مانند ریحان، شوید، جعفری، نعناع و … برای تزئین برنج رایج است. افزودن انواع سبزی‌ها برای تزئین برنج، هم ظاهری زیبا به برنج می‌بخشد و هم غذایی سالم را فراهم می‌کند.

6. مغزها و دانه‌های طبیعی

شما می‌توانید از برخی از مغزها و دانه‌های طبیعی نیز برای تزئین برنج مجلسی استفاده کنید. برای مثال، افزودن مغز پسته، مغزبادام، خلال بادام و … به برنج، هم طعم برنج را بسیار عالی می‌کند و هم ظاهری جذاب به آن می‌بخشد.

7. رنگ خوراکی برای تزئین برنج

رنگ‌های خوراکی موادی قابل خوردن هستند که از آن‌ها برای افزودن رنگ‌های مختلف به غذا استفاده می‌شود. استفاده از رنگ‌های خوراکی برای تهیه برنج رنگی نیز یکی از روش‌های تزئین برنج مجلسی است. توصیه می‌کنیم که از برنج رنگی به عنوان یک غذای مستقل استفاده نکنید و تنها برای تزئین برنج از رنگ‌های خوراکی استفاده کنید.

8. رنگ‌های طبیعی

آب برخی از مواد غذایی رنگ‌های متنوعی دارند و می‌توان از آن‌ها برای تزئین برنج مجلسی استفاده کرد. برای مثال، آب لبو یا کلم قرمز را می‌توان برای افزودن رنگ قرمز به برنج استفاده کرد. همچنین برای افزودن رنگ سبز به برنج، می‌توان از برگ اسفناج استفاده کرد. برای این کار چند برگ اسفناج را درون آب بجوشانید تا آب به رنگ سبز درآید. همچنین برای تزئین کردن برنج با رنگ بنفش، مقداری کلم بنفش را در آب بجوشانید و محلول بنفش رنگ بدست آمده را در تزئین برنج استفاده کنید.

روش‌های تزئین برنج برای مجالس و مهمانی ها

اکنون که با مواد مورد استفاده در تزئین برنج مجلسی آشنا شدید، بهتر است روش‌ها و نکات تزئین برنج مجلسی را بررسی کنیم.

1. استفاده از ظروف زیبا

در کنار موادی که برای تزئین برنج به آن می‌افزایید، سعی کنید برنج را در ظروف زیبا سرو کنید. ظروف دارای طرح‌های سنتی و ایرانی، نقش مهمی در زیبایی برنج شما ایفا می‌کنند. سینی‌های طرح دار از انواع ظروف سنتی ایرانی هستند که طرح زیبایی با برنج می‌دهند.

2. تزئین برنج سفید با برنج رنگی

در بخش ابتدایی مقاله روش‌هایی را برای تهیه برنج رنگی ذکر کردیم که شامل استفاده از زعفران، رنگ‌های خوراکی و رنگ‌های طبیعی است. شما می‌توانید قسمت‌هایی از برنج سفید را با استفاده از برنج رنگی تزئین کنید و جلوه‌‌ای زیبا خلق کنید.

3. تهیه برنج در اشکال مختلف

درآوردن برنج به اشکال مختلف یکی دیگر از روش‌های تزئین برنج است که بسیار مورد استقبال کودکان قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با استفاده از قالب‌های آماده یا ظروف مختلف، برنج را به شکل‌های مختلف در آورید. قالب قلبی‌شکل، قالب ستاره‌ای، قالب دایره‌‌ای، بیضی شکل و … برخی از قالب‌های کاربردی در این مورد هستند.

4. استفاده از دورچین در تزئین برنج

استفاده از دورچین برای تزئین برنج یکی دیگر از روش‌های تزئین برنج است. برای مثال، شما می‌توانید در کنار کباب و برنج از لیمو، سبزیجات، زیتون و … برای دورچین استفاده کنید تا ظاهر و طعم غذای خود را بهبود دهید.

 

پست‌های اخیر: