قیمت برنج ایرانی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت برنج ایرانی، به عوامل و ملاک‌های مختلفی بستگی دارد. برنج ایرانی در سراسر دنیا به کیفیت بالا مشهور است و به همین دلیل، معمولا قیمت برنج ایرانی نسبت به برنج‌های خارجی بیشتر است. مصرف‌کنندگان برنج، سوالات زیادی در این زمینه دارند؛ مثلا اینکه قیمت برنج ایرانی چقدر است؟ چه عواملی در تعیین قیمت برنج ایرانی موثر است؟ و … در این مقاله از وبلاگ گالش، به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

قیمت برنج ایرانی به چه عواملی بستگی دارد؟

در ادامه مهم ترین معیارهای اثرگذار در قیمت برنج های ایرانی را بررسی می‌کنیم.

1. نوع برنج ایرانی

اولین عامل موثر در تعیین قیمت برنج ایرانی، نوع برنج ایرانی است. برنج‌های ایرانی در انواع مختلفی کشت و تولید می‌شوند. تنوع وسیع برنج‌های ایرانی سبب شده است تا هر کدام از این این برنج ها، با سلایق و علایق بخشی از مصرف کنندگان هماهنگی پیدا کند. کیفیت، عطر و طعم برنج‌های ایرانی با یکدیگر متفاوت است و به همین سبب، قیمت‌های گوناگونی نیز دارند.

رقم برنج یکی از مواردی است که به صورت غیرمستقیم در قیمت برنج ایرانی موثر است. برنج ایرانی در دو رقم برنج پرمحصول و برنج کم محصول تولید می‌شود. معمولا قیمت برنج پر محصول کمتر از برنج کم محصول است.

برای آشنایی بیشتر هر کدام از برنج‌های ایرانی، حتما مقاله آشنایی با انواع برنج ایرانی را در وبلاگ گالش بخوانید.

 2. محل کشت برنج

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت برنج ایرانی، محل کشت برنج است. برنج‌های ایرانی در استان‌های مختلفی مانند مازندران، گیلان، گلستان، خوزستان، قزوین، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و … کشت می‌شوند. استان‌های شمالی یعنی مازندران، گیلان و گلستان، ضمن تولید بیشترین میزان برنج کشور، بهترین محصول برنج را نیز به بازار عرضه می‌کنند. معمولا محل کشت برنج شمال را با شهر محل کشت مشخص می‌کنند. شهرهای فریدون کنار، بابلسر، آمل، قائمشهر و … برنج بسیار باکیفیتی را به بازار عرضه کرده‌اند و به این ترتیب، شهرت بسیار خوبی کسب کرده‌اند.

3. کیفیت برنج

کیفیت برنج‌های ایرانی عرضه شده در بازار، با یکدیگر متفاوت است و همین عامل سبب تنوع قیمت انواع برنج ایرانی شده است. برنج‌هایی که عطر و طعم بهتری دارند، قیمت بالاتری نیز دارند که امری طبیعی است. برای مثال، برنج طارم هاشمی به کیفیت بالا و عطر و طعم عالی مشهور است و به همین دلیل، قیمت بالاتری نسبت به برنج‌های دیگر دارد.

4. زمان کشت (برنج کشت اول و دوم)

به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی شمال کشور، در این مناطق می‌توان برنج را دو بار در سال کشت کرد. به همین دلیل، اصطلاحاتی مانند برنج کشت اول و برنج کشت دوم در بازار برنج‌های شمال کشور رایج شده است. معمولا قیمت برنج کشت دوم به دلیل کیفیت بالاتر، بیشتر از برنج کشت اول است؛ البته این مسئله به معنای کیفیت پایین برنج کشت اول نیست، بلکه برنج کشت اول هم ویژگی‌ها و طرفداران خاص خود را دارد و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

مقاله برنج کشت اول و دوم از وبلاگ گالش، اطلاعات کاملی را درباره برنج کشت اول و دوم در اختیار شما قرار می‌دهد.

5. میزان خلوص برنج

برنج یک محصول کشاورزی است و برای استفاده، باید در مراحل مختلفی پاکسازی شود. بوجاری شدن برنج سبب می‌شود تا ضایعات آن گرفته شود و برنج از خلوص بیشتری برخوردار شود. معمولا برنج‌های خالص‌تر، نیاز کمتری به پاکسازی پیش از پخت دارند و به همین سبب قیمت بالاتری نیز دارند.

برنج ایرانی را با بهترین قیمت و کیفیت از کجا بخریم؟

اگر چه قیمت یکی از فاکتورهای مهم در خرید برنج است، اما نباید از کیفیت آن نیز غافل شد. سعی کنید همواره بهترین کیفیت برنج را در کنار قیمت مناسب جستجو کنید. فروشگاه‌های معتبر مانند فروشگاه گالش، همواره بر ارائه بهترین کیفیت در کنار قیمت مناسب تمرکز دارند. به این ترتیب می‌توانید بهترین برنج طارم هاشمی شالیزارهای شمال را با بهترین قیمت از فروشگاه گالش خریداری کنید. 

 

پست‌های اخیر: