برنج ایرانی بخریم یا برنج خارجی؟ | مقایسه برنج ایرانی و خارجی

تفاوت برنج ایرانی و خارجی چیست؟ این سوالی است که بسیاری از مصرف‌کنندگان در هنگام خرید برنج ایرانی و خارجی می‌پرسند. برنج‌های ایرانی انواع مختلفی دارند که بخش عمده آن را برنج طارم هاشمی، برنج صدری، برنج فجر، برنج طارم بینام، برنج طارم امراللهی و … تشکیل می‌دهند. در مقابل، برنج‌های خارجی نیز شامل برنج‌های وارداتی از کشورهای دیگر مانند هند، پاکستان و … هستند. هر کدام از برنج‌های ایرانی و خارجی، مزایای خاص خود را دارند و موردتوجه طیف خاصی از مصرف کنندگان قرار گرفته‌اند. در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش، قصد داریم به مقایسه برنج ایرانی و خارجی بپردازیم.

برنج ایرانی و ویژگی‌های آن

برنج ایرانی از باکیفیت‌ترین برنج‌های دنیاست و امروزه در نقاط مختلفی از کشور کشت می‌شود. در بین برنج‌های ایرانی، برنج‌های شمال از شهرت بسیار خوبی برخوردارند و به کیفیت بالا و عطر و طعم عالی مشهور شده‌اند. برنج طارم هاشمی، برنج طارم امراللهی، برنج فجر، برنج صدری و … انوایی از برنج‌های ایرانی هستند که در شمال کشور کشت می‌شوند.

برنج‌های ایرانی عطر و طعمی بسیار خوبی دارند و عطر و طعم عالی برنج ایرانی، در دنیا شناخته شده و مثال‌زدنی است. اگر مقداری برنج خام ایرانی را کف دست خود بگیرید، بوی خوش آن را به خوبی استشمام خواهید کرد. پخت برنج ایرانی، نیازمند تجربه و دقت زیادی است. افرادی که در پخت برنج تجربه بیشتری دارند، می‌توانند با پخت اصولی برنج ایرانی، عطر و طعم فوق العاده ای را به ارمغان بیاورند.

برنج‌های ایرانی، معمولا در خطر رشد آفت و شپشک برنج قرار دارند. البته به دلیل استفاده کمتر از مواد نگهدارنده در برنج ایرانی، این مسئله امری طبیعی است. البته باید در نظر داشته باشید که با رعایت نکات مهم در نگهداری برنج، می‌توانید تا حد زیادی جلوی رشد شپشک در برنج را بگیرید.

برنج خارجی و ویژگی‌های آن

برنج‌های خارجی در بازار ایران، به صورت عمده از کشورهای هند و پاکستان وارد می‌شوند. سطح کیفی برنج‌های خارجی با یکدیگر متفاوت است و این برنج‌ها در درجات کیفی مختلف (مانند برنج درجه 1، برنج درجه 2 و …) در بازار موجود هستند.

بسیاری از برنج‌های خارجی، عطر و طعم مناسبی دارند که البته به اندازه برنج ایرانی خوب نیست. پخت برنج خارجی، معمولا آسان‌تر از برنج ایرانی است. معمولا افرادی که در پخت برنج مبتدی هستند، برنج خارجی را برای پخت انتخاب می‌کنند.

برخی از برنج‌های خارجی موجود در بازار، برنج‌های قالبی هستند. تهیه برنج قالبی به این صورت است که ابتدا برنج خارجی را به صورت آرد درمی آورند و سپس آن را در قالب‌های یک شکل و هم اندازه می‌ریزند تا برنجی یکدست را تهیه کنند.

برنج خارجی ممکن است شامل نگهدارنده نیز باشد که امکان رشد شپشک در برنج خارجی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. این مسئله نگهداری برنج خارجی را ساده‌تر می‌کند، اما از جنبه طبیعی بودن و سلامت، کیفیت برنج را تا حدودی پایین می‌آورد. به همین دلیل، معمولا سلامت برنج خارجی نسبت به برنج ایرانی کمتر است.

برنج ایرانی بخریم یا خارجی؟

بعد از آشنایی با ویژگی‌های هرکدام از برنج‌های ایرانی و خارجی و مقایسه برنج ایرانی و خارجی ، باید به بررسی پاسخ این سوال بپردازیم که برنج ایرانی بخریم یا خارجی؟ پاسخ این سوال، بیشتر به سلیقه و ترجیحات شما بستگی دارد. اگر فقط قیمت کمتر برای شما مهم است، برنج خارجی انتخاب مناسب‌تر و بصرفه‌تری است. زیرا همانطور که اشاره شد، معمولا قیمت برنج خارجی کمتر از برنج ایرانی است. اما در صورتی که کیفیت و عطر و طعم برای شما اهمیت بیشتری دارد، بهتر است برنج ایرانی را برای خرید انتخاب کنید. برنج طارم هاشمی یکی از بهترین برنج‌های ایرانی است که گالش آن را به صورت مستقیم از کشاورزان خریداری می‌کند و در اختیار شما قرار می‌دهد.

پست‌های اخیر: