نحوه استفاده از قرص برنج برای کشتن حشره برنج

یکی از مشکلات اصلی در زمان نگهداری برنج در انبار یا خانه، رشد حشره برنج در محصول است. قرص برنج یکی از سموم پراستفاده برای از بین بردن حشره برنج است و کشاورزان معمولا از این ماده برای از بین بردن و جلوگیری از رشد شپشک در برنج استفاده می‌کنند. برخی از مصرف کنندگان برنج نیز از قرص برنج برای از بین بردن حشرات برنج در خانه استفاده می‌کنند که این مسئله نیازمند دقت بسیار زیاد است. زیرا نداشتن اطلاعات کافی در هنگام استفاده از قرص برنج می‌تواند بسیار خطرناک باشد.  به همین دلیل در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش قصد داریم نحوه استفاده از قرص برنج برای کشتن حشره برنج را برای شما شرح دهیم.

قرص برنج چیست؟

ماده شیمیایی اصلی تشکیل دهنده قرص برنج، آلومینیوم فسفید است که بسیار برای انسان مضر و خطرناک است. به طوری که خوردن یا بوییدن قرص برنج می‌تواند به نتایج بسیار خطرناک مانند آسیب‌های جدی یا حتی مرگ منجر شود. این قرص از سموم ارزان قیمت است و دسترسی به آن برای کشاورزان و مصرف کنندگان خیلی سخت نیست. قرص برنج در کنار مزایای آفت کشی، در صورتی که به میزان زیاد یا به صورت نادرست استفاده شود می‌تواند به سلامت محصول آسیب بزند.

این قرص‌ها در معرض هوای آزاد تصعید می‌شوند و گاز حاصل از آن ها، آفات و شپشک برنج را به تدریج از بین می‌برد.

توجه داشته باشید که تحت هیچ شریطی نباید قرص برنج با دانه‌های محصول تماس پیدا کند. در صورتی که مواد این قرص وارد برنج شد، از مصرف کردن آن برنج جدا صرفنظر کنید.

روش استفاده از قرص برنج برای کشتن حشره برنج در انبار و منزل

شرایط استفاده از قرص برنج در انبار و در خانه متفاوت است. به همین دلیل برای هر دو مکان، شیوه استفاده از قرص برنج را ذکر می‌کنیم.

استفاده از قرص برنج در انبار برنج

اگر کشاورز هستید و از قرص برنج برای آفت کشی در انبار برنج استفاده می‌کنید، ابتدا باید گونی‌های برنج را به شیوه ای که هوا بین آن‌ها جریان پیدا کند، در انبار بچینید. برای استفاده از قرص برنج در انبار، قرص برنج را داخل یک دستمال نخی نسبتا نازک بپیچید و سپس قرص‌ها را در جاهای مختلف روی گونی‌های برنج قرار دهید. به طور مثال در هر قفسه که تعداد ده کیسه برنج در آن وجود دارد، دو الی سه قرص برنج بین کیسه‌ها قرار دهید. سپس کل برنج ها را با یک کیسه، پلاستیک و یا پارچه بزرگ بپوشانید تا اثر قرص برنج از بین نرود. لازم به ذکر است که بهتر است به مدت بیست روز از این برنج استفاده نشود تا اثرات قرص برنج از بین برود.

استفاده از قرص برنج در خانه

در ابتدا لازم به ذکر است که به هیچ عنوان در فضای خانه از قرص برنج به مقدار زیاد به منظور ازبین‌بردن حشره برنج استفاده نکنید. چون گاز حاصل از آن به شدت خطرناک است و ممکن است باعث مسمومیت شود. معمولا برای مصرف کنندگانی که برنج را در خانه نگهداری می‌کنند، توصیه می‌شود به سراغ راه‌های دیگری غیر از استفاده از قرص برنج بروند.

اما اگر در خانه قصد آفت کشی با استفاده از قرص برنج را دارید، باید به میزان بسیار کم از این قرص استفاده کنید. در این حالت سعی کنید از فضای انبار و یا مکانی که کمتر در آن رفت و آمد دارید و هوا در آن جریان دارد، استفاده کنید. برای این منظور به ازای هر دو الی سه کیسه برنج که روی هم قرار گرفته یک قرص برنج را داخل یک پارچه نخی نسبتا نازک و یا در یه قوطی کبریت که روی آن را سوراخ‌هایی ایجاد شده قرار دهید. سپس پارچه یا قوطی کبریت را بین کیسه‌ها قرار دهید.

سپس با یک پارچه نسبتا بزرگ کل کیسه‌ها را بپوشانید تا اثر قرص در آن محفظه باقی بماند. سعی کنید به مدت بیست روز الی یک ماه از این برنج استفاده نکنید تا حشرات برنج از بین بروند. حتما در زمان مصرف برنج سعی کنید برنج را سه الی چهار بار خوب بشویید.

جمع بندی

در این مقاله شیوه استفاده از قرص برنج برای کشتن حشرات برنج را برای شما شرح دادیم. به شدت توصیه می‌کنیم که هرگز بدون اطلاع از نحوه استفاده از قرص برنج، از این ماده سمی و خطرناک استفاده نکنید.

پست‌های اخیر: