پلو و چلو چه فرقی با هم دارند؟ تفاوت پلو و چلو!

برنج یکی از مواد غذایی اصلی در سفره ایرانیان است و معمولا چند وعده غذایی ایرانیان در هر هفته را برنج تشکیل می‌دهد. در کشور ما، غذاهای متنوعی را با برنج تهیه می‌کنند که شامل انواع پلو و چلوی ایرانی می‌شود.اگر در زمینه آشپزی و غذاهای ایرانی اطلاعات زیادی نداشته باشید، احتمالا این سوال برای شما هم پیش بیاید که فرق چلو و پلو چیست؟ روش پخت چلو و پلو چطور است؟ اگر می‌خواهید تفاوت پلو و چلو را بدانید، در ادامه این مقاله از وبلاگ گالش با ما همراه باشید.

پلو چیست؟

روش پخت پلویی یکی از روش‌های پخت برنج است. در این روش، مواد غذایی مانند لوبیا، عدس، گوجه فرنگی، هویج، کشمش و … را در زمان دم کردن برنج به آن اضافه می‌کنند. معمولا برنج پلویی را به همراه غذاهایی مانند قورمه سبزی، خورش قیمه، کباب و … سرو نمی کنند. لوبیا پلو، مرصع پلو، سبزی پلو، کلم پلو، زرشک پلو، شیرین پلو و… از انواع پلوهای ایرانی هستند. معمولا پلوی ایرانی را در کنار ترشی، سبزیجات، ماست و … مصرف می‌کنند.

چلو چیست؟

یکی دیگر از روش‌های پخت برنج، برنج چلویی است. در روش پخت برنج چلویی، هیچ مواد اضافه‌‌ای در هنگام پخت به آن اضافه نمی کنند و برنج را به صورت سفید و ساده تهیه می‌کنند. برنح چلویی معمولا به تنهایی سرو نمی شود و آن را برای سرو در کنار انواع کباب‌ها یا خورش‌ها تهیه می‌کنند. برنج چلویی را معمولا به دو روش آبکش یا کته (دم پخت) تهیه می‌کنند. چلوکباب یکی از غذاهایی است که برنج آن به روش چلویی تهیه می‌شود.

پلو و چلو چه فرقی با هم دارند؟

همانطور که در تعریف پلو و چلو هم دیدیم، نوع پخت این دو غذا با یکدیگر متفاوت است. تفاوت پلو و چلو در اضافه کردن یا نکردن مواد غذایی مختلف در زمان پخت برنج است. همچنین می‌توان نوع غذاهایی که در کنار پلو یا چلو سرو می‌شود را نیز دیگر تفاوت پلو و چلو به شمار آورد.

برنج پلویی بپزیم یا چلویی؟

اینکه برنج چلویی بهتر است یا برنج پلویی، بیشتر به سلیقه شما و دیگر غذاها و مواد غذایی که می‌خواهید در کنار برنج خود سرو کنید، باز می‌گردد. اگر قصد دارید مواد غذایی مانند لوبیا، عدس، ماش، کشمش و … را در برنج خود استفاده کنید، باید به سراغ روش‌های پخت برنج پلویی بروید. اما اگر قصد دارید برنج را در کنار انواع کباب یا خورش مصرف کنید، برنج چلویی و سفید بهترین انتخاب است.

پست‌های اخیر: